Kategorie
Aktualności

Aberracje niepamięci

We wtorek 10 grudnia uczniowie ZS z klas: III A, IIIB, IIIC, IIID, IIIK i II B pod opieką pani Anny Tomeckiej – Siemińskiej i pana Sylwestra Modlińskiego po raz kolejny obejrzeli film w ramach projektu  Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.  Tym razem była to  „Niepamięć”  reż. Christos Nikou
    Ta współczesna a jednocześnie poza czasem opowieść przeniosła widzów  do Aten, gdzie panowała epidemia amnezji. Kolejne osoby znajdowano w autobusach, na krawężnikach, na ławkach w parku – bez dokumentów i pojęcia, kim są, gdzie mieszkają i czy mają jakichś bliskich. Bohaterem „Niepamięci” jest mężczyzna, którego jedyną cechą charakterystyczną jest zamiłowanie do zajadania jabłek. On również trafia do szpitalnego oddziału zajmującego się cierpiącymi na tytułowe schorzenie. Państwo ma cały system opieki nad takimi ludźmi – najpierw poszukiwani są bliscy, a następnie chorzy obdarzani zostają  nowymi tożsamościami, by każdy miał szanse rozpocząć swoje życie na nowo. Co prawda,  taki człowiek musi działać  według narzucanego mu schematu( to czuć orwellowskie klimaty Wielkiego Brata).

Młodzież przekonała się, że można w surrealistyczny , ale też  subtelny sposób przedstawić, iż  ukazane społeczeństwo nie tyle cierpi na niepamięć, co na samotność. A niepamięć może być ratunkiem przed pamiętaniem, zgłasza gdy dotyczy utraty kogoś bliskiego. Istotne jest też spojrzenie na ten film przez symbole, takie jak jabłka czy chryzantemy…

Ten film jest również dobrym przykładem do rozmowy o utopii, antyutopii, dystopii .Zwróciła na to  uwagę podczas  prelekcji wprowadzającej do filmu pani  Martyna Zjawiona.

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób