Informujemy, że odbiór świadectw z wynikami egzaminów maturalnych odbędzie się 8 lipca 2025r. (wtorek) od godz.12.30
2 lipca 2025 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi odbyło się niezwykłe wydarzenie – Inflight Call, czyli bezpośrednie połączenie z Polakiem przebywającym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)!
Z ogromną radością i dumą informujemy, że Julia Rak, uczennica naszej szkoły i tegoroczna maturzystka, wzięła udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Julia otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie POLSA (Polskiej Agencji Kosmicznej) na eksperyment do przeprowadzenia w warunkach mikrograwitacji.
W ramach konkursu:
- przygotowała filmik z prezentacją doświadczenia w warunkach ziemskich
- zaprojektowała sposób przeprowadzenia eksperymentu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
- jako wyróżniona uczestniczka została zaproszona na wideokonferencję z astronautą na ISS – Polakiem Sławoszem Uznańskim- Wiśniewskim.
To niezapomniane przeżycie i dowód na to, że nauka, wyobraźnia i odwaga w realizowaniu marzeń mogą zaprowadzić… aż do gwiazd!
Julio – serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!




Zakończenie roku szkolnego






































Podziękowanie
Dzięki zaangażowaniu naszego Szkolnego Koła Caritas w szereg akcji charytatywnych Zespół Szkół w Pajęcznie otrzymał podziękowanie od dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Cieszymy się z wieloletniej współpracy i życzymy dalszych owocnych działań dla naszego SKC.
Dziękujemy uczniom -wolontariuszom, opiekunowi pani Agnieszce Kowalczyk i wszystkim zaangażowanym w to dobro!

7 czerwca 2025 roku, w Auli im. Wojciecha Świętosławskiego Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, odbyło się uroczyste zakończenie 71. Olimpiady Chemicznej, prowadzone przez Prezydium Komitetu Głównego. Uczestniczyli w tym wydarzeniu laureaci i wyróżnieni, ich nauczyciele, rodzice, członkowie Komitetu Głównego i Komitetów Okręgowych oraz wielu zaproszonych znakomitych gości m.in.: Dyrektor Departamentu Komunikacji w Ministerstwie Edukacji Narodowej, członkowie Prezydium Polskiego Towarzystwa Chemicznego, przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Wydziałów Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego oraz sympatycy i byli uczestnicy Olimpiady z różnych uczelni.
Z ogromną dumą informujemy, że uczeń naszej szkoły Juliusz Szczeszek – Bistuła zdobył tytuł laureata i zajął II miejsce w Polsce w finale 71. Olimpiady Chemicznej!
To jednak nie wszystko – nasz laureat został również uhonorowany nagrodą za najlepiej rozwiązane zadanie laboratoryjne oraz nagrodą za najlepiej rozwiązane zadanie z chemii fizycznej, co świadczy o jego wszechstronnym przygotowaniu i wyjątkowych umiejętnościach.
Dzięki znakomitym wynikom został zakwalifikowany do czteroosobowej reprezentacji Polski na 57. Międzynarodową Olimpiadę Chemiczną (IChO), która odbędzie się w lipcu.
Serdecznie gratulujemy naszemu uczniowi, jego nauczycielom i wszystkim, którzy wspierali go w tej naukowej drodze. Trzymamy kciuki za sukcesy na arenie międzynarodowej!









Uzdolnione plastycznie uczennice naszej szkoły Maja Kotynia i Julia Nowakowska zaprezentowały swoje prace w czytelni Biblioteki Miejskiej w Pajęcznie. A jak wiadomo wszelkie dzieła i działania kreatywne potrzebują odbiorców, zatem koleżanki z klasy Mai, czyli klasa 2 B, wraz z polonistką p. Bożeną Szczerkowską i wychowawczynią p. Dianą Schmeisser, udały się w dniu 9 czerwca 2025r. do Biblioteki Miejskiej, która często bywa galerią sztuki i miejscem spotkań z pisarzami, podróżnikami, malarzami. Powitały nas tam sympatyczne panie bibliotekarki. Dyrektor Biblioteki, pani Anna Mielczarek, opowiedziała o wystawie. Mówiła też, co jeszcze dzieje się w bibliotece, zachęciła uczennice do częstszego odwiedzania tej szlachetnej instytucji.
Maja Kotynia, jak na autorkę prac przystało, opowiedziała o swej pasji, o zaprezentowanych pracach i technice, w jakiej tworzy. Głównie są to szkice ołówkiem, ale i prace w akrylu. Podkreśliła, że rozwój artystyczny zawdzięcza p. Magdzie Wolskiej, która od lat uczy ją rysunku i malarstwa. Dla Mai rysowanie to przede wszystkim wspaniały wypoczynek, jednak plany zawodowe na przyszłość wiąże z profilem swojej klasy, czyli biologią, chemią i medycyną. Świetnie, że ma takie ambitne plany, a potrafi znaleźć czas i ochotę na rozwijanie pasji! Życzymy Ci, Maju, dalszych sukcesów, także artystycznych!
Na koniec spotkania uczennice mogły poszperać w książkach lub zrelaksować się w strefie dla dzieci.
Biblioteka to naprawdę cudowne miejsce dla każdego!





Wśród 70 najzdolniejszych uczniów i studentów z województwa łódzkiego, którzy 6 czerwca 2025 r. odebrali stypendia naukowe Marszałka Województwa Łódzkiego znalazł się Juliusz Szczeszek – Bistuła -tegoroczny maturzysta.
Z rąk pani Joanny Skrzydlewskiej, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz pani Małgorzaty Grabarczyk, Przewodniczącej Sejmiku Województwa Łódzkiego w imieniu Juliusza, który przebywa na obozie przygotowującym do Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej wyróżnienie odebrała pani dyrektor Sylwia Nowak – Miedzińska. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi.
Juliuszowi serdecznie gratulujemy!


Międzynarodowy Dzień Savoir – Vivre to święto obchodzone 3 czerwca od 2016 roku. Ma ono na celu propagowanie grzeczności obyczajowej jako elementu kultury społecznej. Ten dzień został ustanowiony z inicjatywy Akademii Montemarco na dzień przed rocznicą wolnych wyborów 1989 roku, aby symbolicznie uczcić zmiany w Polsce. Data 3 czerwca jest również nieprzypadkowa z dwu innych powodów. Tego dnia obchodzone jest święto Dobrej Oceny, a cyfra 3 jest wyjątkowa i magiczna. Głównymi adresatami są dzieci i młodzież. Liczba 3 ma symbolizować również trzeci okres w rozwoju człowieka, czyli dojrzałość i jego dobre skutki, zgodnie z zasadą “czym skorupka za młodu nasiąknie”. Wyrażenie “savoir- vivre” oznacza sztukę życia, a pochodzi z języka francuskiego, w którym “savoir” znaczy wiedzieć, umieć, natomiast słowo “vivre” oznacza żyć. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się warsztaty na temat : Czy Savoir- Vivre jest potrzebny w XXI wieku? W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III A I D oraz II B i C. Przedstawiciele klas w trzy – i czteroosobowych grupach wypracowali plusy dobrego zachowania, zauważyli również minusy. W ciekawej dyskusji rozmawiano o dobrych manierach, czyli tym wszystkim, co składa się na kulturę osobistą, której elementami są m.in.: higiena osobista, sposób wysławiania się, język bez wulgaryzmów, zachowanie adekwatne do miejsca i sytuacji. Okazało się, że temat jest bardzo pojemny i nasze warsztaty to zaledwie wstęp do zgłębienia wiedzy nt. Savoir- Vivre.
Warsztaty odbyły się pod opieką polonistek uczestniczących klas : p. Bożeny Szczerkowskiej i p. Anity Skorupskiej- Bernaś.









Dzień Dziecka
W poniedziałek 2 czerwca Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów do udziału w pikniku z okazji Dnia Dziecka. W jego organizację zaangażowała się cała społeczność szkolna. Klasy zadbały o przekąski, a Samorząd przygotował zimną lemoniadę. Wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu sprzyjały integracji i zacieśnianiu więzi.
Nie zabrakło również muzyki i wspólnych tańców.








W dniu 28.05.2025r uczniowie kl III E pod opieką p.Anety Zawadzka-Rajczyk i p.Agnieszki Góral uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Tarnowskich Gór i Olsztyna.
W Tarnowskich Górach zwiedziliśmy podziemia zabytkowej kopalni rud srebra .Kopalnia wpisana jest od 2017 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Olsztynie, na Szlaku Orlicz Gniazd na krótką lekcję geologii dotyczącą skał wapiennych i procesów krasowych.





