15 marca 2024r. uczniowie klas III C i III D wraz z opiekunami p. Katarzyną Cichowlas i p. Krystianem Sobierajskim wzięli udział w „Dniach otwartych Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie”. Obecnie jest to Uniwersytet Europejski. Celem naszego wyjazdu było zapoznanie się z ofertą edukacyjną uniwersytetu, jego charakterem i panującej tam atmosfery.
Wrażeń było mnóstwo! Nasi uczniowie z zaangażowaniem i wielkim zainteresowaniem wzięli udział w wykładach i warsztatach przygotowanych przez studentów i wykładowców tej uczelni. Przez opiekuna naszej grupy zostaliśmy oprowadzeni po budynku uniwersytetu.
Dni otwarte rozpoczęliśmy udziałem w widowisku „Wiedza bez granic, myślenie bez ograniczeń – Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, teraz Uniwersytet Europejski”. Spektakl, przygotowany przez nauczycieli akademickich i studentów. Następnie wzięliśmy udział w kilku wykładach i warsztatach:
Od prostych pomysłów do lotów w kosmos (wykład) – dr inż. Anna Kułakowska
W trakcie wykładu przedstawione zostały praktyczne zastosowania programów wspomagających projektowanie techniczne. Przedstawiona została ścieżka inżyniera – od rozwiązywania podstawowych problemów inżynierskich z wykorzystaniem programu Ansys do zaawansowanych rozwiązań opartych na metodach numerycznych. Wykład miał charakter popularno-naukowy, pokazujący jak proste rozwiązania znajdują zastosowania w skomplikowanych układach technicznych.
Od bitów do kubitów – informatyka kwantowa dla początkujących (warsztat) – Dominik Szczęśniak, Katarzyna Pluta, Igor Koczurkiewicz
Jak ujarzmić komputery kwantowe, czym różni się bit od kubitu, oraz jakie są podstawy obliczeń kwantowych? Te tajemnice informatyki kwantowej, czyli nauki dotyczącej kodowania i przetwarzania informacji na poziomie kwantowym, odkryliśmy wspólnie podczas warsztatów komputerowych łączących wiedzę z fizyki z najnowszymi narzędziami informatycznymi.
Dźwięk i decybele (wykład) – dr Rafał Miedziński
Podczas wykładu połączyliśmy świat fizyki i muzyki. Dowiedzieliśmy się, jak słyszymy, czym jest dźwięk, decybele, herce czy wysokość dźwięku.
Zagrajmy w grę o … stereotypach (wykład) – mgr Amelia Walotek
Warsztat/ gra ukazująca sposób działania stereotypów oraz zachodzących mechanizmów i ich konsekwencji.
Studenckie Koło Naukowe „Open” Tajemnice Umysłu: Fascynujące Eksperymenty Psychologiczne + Q&A – mgr Michał Plaskura
Podczas wykładu ilustrowanego przykładami z życia codziennego, sytuacji zawodowych oraz mediów społecznościowych lepiej zrozumieliśmy jak manipulacja wpływa na nasze decyzje i zachowania. Jakie są jej formy i jak można przed nią skutecznie się bronić? W trakcie wykładu zostały zgłębione tajniki psychologii manipulacji, analizując jej mechanizmy i techniki.
Fizyka nie jest trudna! (pokaz) – Rafał Kieszkowski
Z wielkim zainteresowaniem uczniowie wzięli udział w pokazach z fizyki.
W trakcie pokazów przeprowadzono proste eksperymenty z wykorzystaniem materiałów codziennego użytku, ale i trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania w warunkach domowych. Uczestnikom pokazów pozwoliło to na lepsze zrozumienie zasad i praw fizyki poznawanych dotychczas na lekcjach w szkole oraz ich zastosowanie do wyjaśnienia zjawisk zachodzących w najbliższym otoczeniu i przyrodzie.
Dzięki tej wycieczce uczniowie mogli nie tylko zapoznać się z ofertą kształcenia, ale również poczuć atmosferę panującą na UJD. Dziękujemy nauczycielom akademickim i studentom UJD za przygotowanie dni otwartych.