W dniu 27 marca 2025 roku w Zespole Szkół w Pajęcznie odbyło się uroczyste podsumowanie XXIV Powiatowego Konkursu Literackiego „O Laur Bielskiego”.
Konkurs jest organizowany przez Zespół Szkół w Pajęcznie od 24 lat, jego początki sięgają roku 2000. To długa tradycja świadcząca o popularności tego projektu wśród kolejnych roczników młodych pasjonatów pióra i słowa. Adresatami konkursu są uczniowie klas VI -VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych oraz osoby dorosłe. Honorowy patronat nad konkursem przez wszystkie lata jego istnienia sprawuje Starosta Pajęczański.
W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło ponad czterdziestu uczestników, przede wszystkim uczniów szkół podstawowych. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych : SP nr 1 w Pajęcznie, SP nr 2 w Pajęcznie, SP w Zamościu, SP w Siemkowicach, SP w Raciszynie, SP w Strzelcach Wielkich, SP w Działoszynie, SP w Sulmierzycach, SP w Kiełczygłowie, szkół ponadpodstawowych – ZS w Pajęcznie oraz osoby dorosłe.
Uczestnicy konkursu mieli do wyboru następujące tematy prac:
1. Podróż do własnego wnętrza. O tym, czy warto poznać samego siebie.
2. Tajemnice, zagadki, sekrety …, czyli moja opowieść kryminalna.
3. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Czyli o tym, co się wydarzyło w naszym miasteczku, na naszej wsi…
Zgodnie z regulaminem nadesłane prace były opatrzone godłem i rozpatrywane z zachowaniem zasady anonimowości. Wśród form literackich przeważały opowiadania i wiersze, zdarzały się także eseje. Komisja konkursowa w składzie : przewodnicząca – Bożena Szczerkowska, Anna Kubarycz (autorka tomików poezji i pracownik RCRKiT w Działoszynie), Anita Skorupska – Bernaś , Anna Tomecka- Siemińska, Renata Wojtal ( ZS w Działoszynie), Andrzej Kuchciak spotkała się w dniu 14 marca 2025 roku i dokonała oceny prac oraz wyłoniła laureatów tegorocznej edycji konkursu. Postanowiono nagrodzić z uwzględnieniem kategorii : poezja i proza ze względu na liczbę nadesłanych prac.
Podczas tegorocznego uroczystego podsumowania laureaci zaprezentowali próbki swej twórczości literackiej i odebrali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Pajęcznie. Dyrektor ZS w Pajęcznie pani Sylwia Nowak-Miedzińska powitała gości: młodzież wraz z nauczycielami i rodzicami, przypomniała długą historię konkursu i wyraziła swą radość, iż tak wielu twórczych, młodych ludzi zawitało dziś w progi naszej szkoły.
Laureatów konkursu przedstawiła przewodnicząca jury i inicjatorka konkursu Bożena Szczerkowska wraz z panem Andrzejem Kuchciakiem – autorem recenzji wszystkich prac.
Kategoria – Dorośli
Nagrodę główną otrzymała pani Dominika Tkaczyńska za sprawnie napisane, trzymające w napięciu opowiadanie opisujące kłopoty bohatera z cyberprzestrzenią i realną rzeczywistością. (Mądra, zaskakująca puenta). Warto wspomnieć, że pani Dominika przed wieloma laty brała udział w naszym konkursie (i została laureatką) jako uczennica gimnazjum, opiekowała się nią wówczas jej nauczycielka ś.p. pani Łucja Krzak – wspaniała polonistka, która przygotowała bardzo wielu uczestników tego konkursu.
Kategoria – uczniowie szkół ponadpodstawowych
1 miejsce otrzymała Karolina Bzdak za poetyckie opisanie w niezwykły sposób światła i mroku ludzkiej duszy.
2 miejsce zdobyła Wiktoria Gajęcka za udaną poetycką próbę dotarcia do natury duszy.
3 miejsce zajęła Maja Cichowlas za elektryzujące, brawurowo napisane opowiadanie „Wydarzenie ze starej dzwonnicy” opisujące niezwykłe doświadczenia z pogranicza życia i śmierci. Opowiadanie „Wydarzenie ze starej kościelnej dzwonnicy”.
Wyróżnienia otrzymali:
Norbert Pietrzak za skłaniający do refleksji opis wędrówki na pustynię w poszukiwaniu prawdy o sobie i celu życia w opowiadaniu „Podróż pustyni”.
Olga Mordalska za niezwykle oryginalny sposób tworzenia tekstów poetyckich.
Kategoria – uczniowie szkół podstawowych (prace oceniono w dwóch kategoriach : poezja i proza )
Kategoria – POEZJA
- Miejsce zajęła Amelia Machelska , uczennica SP im. Stefana Żeromskiego w Zamościu, za wiersz „Wejrzenie w miłość”, a szczególnie za sentymentalno – żartobliwy wiersz „Zaczarowani w dawności” świetnie opisujący jak to dawniej bywało ….
- Miejsce zdobył Cezary Tompała, uczeń SP im. A. Mickiewicza w Kiełczygłowie za niezwykły wiersz „Chwała w duszy nie ginie”
- Miejsce zajęła Lena Wątór , uczennica SP im. S. Żeromskiego w Zamościu za ciepłą poetycką refleksję na temat uczuć i przyjaźni.
Kategoria – PROZA
I miejsca ex aequo
I miejsce zajęła Zofia Brożyna, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Siemkowicach opow. „Dzisiaj w teatrze grają tragedię” za kryminalne opowiadanie „Dzisiaj w teatrze grają tragedię”, pasjonującą opowieść o zbrodni i śledztwie, które kończy się nieoczekiwanym rozwiązaniem;
I miejsce zajęła Julia Gajęcka uczennica Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Działoszynie , za opowiadanie „Sprawa w Secrets du Sable Blanc” napisane sprawnie, z dobrymi dialogami i jak każdy rasowy kryminał z zaskakującym zakończeniem.
II miejsca ex aequo
II miejsce zajął Filip Paśnik uczeń Szkoly Podstawowej im. Księcia J. Poniatowskiego w Sulmierzycach za opowiadanie „Tajny agent”, sensacyjną historię pełną niezwykłych zdarzeń, nieoczekiwanych zwrotów akcji , trzymającą w napięciu do końca;
II miejsce zajął Alexios Aleksopoulos, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliana Tuwima w Pajęcznie, za opowiadanie „Klasztorne cienie” odkrywające mroczne sekrety pewnego bardzo dziwnego zgromadzenia zakonnego …
III miejsce zajął Nikodem Piotrowski, uczeń Szkoły Podstawowej im. JP II w Działoszynie, za opowiadanie „Działoszyński wrzesień” smutną wojenną historię o tym, jak nagle świat dzieciństwa zmienia się w koszmar.
Wyróżnienia otrzymali:
- Lena Brzezowska, uczennica SP im. A. Mickiewicza w Kiełczygłowie , za opowiadanie „Las? Lepiej tam nie chodzić” mroczną opowieść o tym, co można spotkać w rodzinnym miasteczku, kiedy się do niego wróci po wielu latach;
- Krzysztof Szewczyk, uczeń Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Raciszynie , za opisanie w nietypowej formie wywiadu opowieści o dawnych czasach i wojnie w Działoszynie
- Zuzanna Modlińska, uczennica Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów nr 2 w Pajęcznie za „Tryptyk – ONA” napisany w konwencji prozy poetyckiej, będący opowieścią o tym jak bardzo może być skomplikowana nasza osobowość;
- Maria Wąż, uczennica SP im. M. Konopnickiej w Raciszynie, za esej na temat samopoznania i osobistego rozwoju pt. „ć Maja zawsze była sobą …”;
- Lena Światła , uczennica Szkoły Podstawowej w Strzelcach Wielkich, za zabawne opowiadanie „Cudze chwalicie, swego nie znacie” o tym, że czasami warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy, bo nie znamy do końca miejsca, w którym mieszkamy;
- Emilia Woźniak , uczennica SP nr 2 im. Polskich Noblistów w Pajęcznie , za sprawnie napisaną opowieść o samorozwoju i poznaniu samej siebie przez rozwijanie rozmaitych życiowych pasji.
- Maja Harciarek, uczennica SP im. Polskich Noblistów w Pajęcznie, za zaskakującą opowieść kryminalną o tym, co może wydarzyć się na zwykłej z pozoru wycieczce szkolnej
- Szymon Kołodziej, uczeń SP im. Adama Mickiewicza w Kiełczygłowie, za poważną opowieść o życiowym kryzysie („W ciszy własnych myśli”), przed którym ratują rytuały i rozmowa z przyjacielem.
Wielką radością dla nas jako organizatorów konkursu, było widzieć wzruszenie laureatów i wysłuchać czytanych przez nich fragmentów utworów , moc porozmawiać w sympatycznej atmosferze, posilić się pączkami ufundowanymi przez zawsze nas wspierającą Radę Rodziców. To był dzień pięknych emocji! A za rok nasz konkurs obchodził będzie 25-lecie istnienia! To ogrom czasu i liczymy, że uda nam się ten jubileusz pięknie uczcić!































