Pierwszy Earth Day odbył się 22 kwietnia 1970 roku w USA.
W późniejszych latach inicjatywa ta stopniowo zyskiwała uznanie na całym świecie. Od 1990 roku jest również obchodzony w Polsce. I jest to taki dzień, w którym więcej mówi się o szkodliwym działaniu ludzi na naszą planetę. Przypomina się we wszystkich mediach jak ważne jest wprowadzanie w życie różnych działań mających na celu poprawę jakości Ziemi i realny wpływ na ochronę środowiska.
Proponuje się wiele różnych zachowań, które może wdrożyć każdy z nas od zaraz. Można np. robić przemyślane zakupy, ograniczyć popyt, nie używać folii i plastiku, dokonywać zbiórek materiałów wtórnych – makulatury, szkła, baterii, puszek itp.
Można więcej spacerować lub jeździć rowerem albo przemieszczać się komunikacją miejską czy sadzić drzewa.
W szkołach prowadzi się akcje ekologiczne, organizuje ekokonkursy, tworzy okolicznościowe wystawy, odczyty, pogadanki a nawet miejskie ekoparady z transparentami!
Nic więc dziwnego, że i uczniowie naszej szkoły włączyli się w to ogólnoświatowe święto Ziemi. Wpadliśmy na pomysł by wykonać konkretne działania dla w najbliższej okolicy więc posprzątaliśmy Park Tysiąclecia w Pajęcznie. Dwie grupy uczniów z klas 3C i 2C w dniach 22 i 23 kwietnia oczyszczały ze śmieci tereny nad jeziorem Matusowiec, miejski amfiteatr i kilka kilometrów ścieżek leśnych od ulicy Rekreacyjnej do ul. 1 Maja oraz część ścieżki rowerowej w kierunku Białej.
Pracy było bardzo dużo ale i nasze ” zbiory” były naprawdę imponujące!
Takie TERENOWE DZIAŁANIA to chyba najlepsza lekcja dla młodzieży.
Oto słowa uczniów 2C podsumowujące naszą lekcję ekologii w lesie:
” Jako uczniowie, jesteśmy przede wszystkim dumni i zadowoleni z tego, że mogliśmy realnie pomóc naszej planecie. Ilość śmieci, którą znaleźliśmy podczas naszego spaceru leśną ścieżką, jest przerażająca – od szklanych butelek, opakowań po przekąskach, aż po opony, czy nawet części telewizora. Dla nas – była to lekcja, która z pewnością na długo zapadnie nam w pamięci. Zaśmiecanie planety, jest wynikiem braku szacunku i bezmyślności, a dzięki Pani Iwonie Strzelczyk mogliśmy zobaczyć jego realne skutki. Zarówno, zachęcamy innych, aby sami podczas spacerów zabierali ze sobą worki i zbierali napotkane śmieci. Każdy dzień jest Dniem Ziemi, ponieważ zawsze powinniśmy o nią dbać, nie tylko jednorazowo.”
I ja mam taką nadzieję, że nasza akcja wpłynie na szerzenie wiedzy ekologicznej a zaangażowana postawa będzie przykładem do naśladowania w kwestii ochrony choćby lokalnego środowiska:))
Jest mi niezmiernie miło, że ta 20dziestka młodych ludzi wykonała tę misję chętnie i z wielkim zaangażowaniem. Sądzę, że również z myślą o mieszkańcach naszego miasta, którzy zapewne licznie przy pięknej wiosennej pogodzie będą już niedługo korzystać rekreacyjnie z tych terenów.
3C i 2C wielkie dzięki !!! Wykonaliście kawał pożytecznej roboty!
To był świetnie spędzony czas w Waszym towarzystwie! Pracowity i jednocześnie wypełniony przemiłymi rozmowami na różne tematy!
Iwona Strzelczyk- nauczycielka geografii