W dniu 22 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół w Pajęcznie odbyło się uroczyste podsumowanie XXI Konkursu „O Laur Bielskiego” organizowanego przez Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie, RCRKiT w Działoszynie . Honorowy patronat nad konkursem pełni Starosta Pajęczański, który jest także fundatorem nagród rzeczowych.
Konkurs jest adresowany do uczniów klas VI -VIII szkół podstawowych, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz do osób dorosłych . Na konkurs nadesłano 20 prac literackich. Autorzy prac wybierali jeden spośród zaproponowanych tematów:
1. „(…) nie wszystkie złe przygody mieszczą się w regułach świata i nawet gdyby chciały nie mogą się zdarzyć” (Wisława Szymborska „Kałuża”), czyli o tym, że można pokonać dręczące nas złe myśli i wyobrażenia.
2. . „Świat wygląda lepiej zza uśmiechu” – ciepłe, zabawne, sympatyczne opowieści o nie zawsze łatwych życiowych przygodach.
Prace były oceniane w trzech kategoriach wiekowych przez komisję konkursową pracującą pod kierunkiem polonistki pani Bożeny Szczerkowskiej, w skład komisji wchodzą : pani Anna Kubarycz (autorka dwóch tomików wierszy), pani Anita Skorupska – Bernaś, pani Anna Tomecka, pani Monika Lewandowska, pani Renata Wojtal (z ramienia ZS w Działoszynie) oraz pan Andrzej Kuchciak.
Prace były oceniane anonimowo, gdyż wszyscy autorzy przesłali prace zakodowane poprzez opatrzenie ich godłem.
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w gościnnych progach pajęczańskiego liceum, a nagrody laureatom konkursu wręczali Starosta Pajęczański pan Zbigniew Gajęcki i Dyrektor Szkoły pani Sylwia Nowak – Miedzińska, którzy w ciepłych słowach zwrócili się do młodych literatów i zachęcali do stałego rozwijania talentu literackiego.
W kategorii uczniów szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Kamila Klimczyk, uczennica Szkoły Podstawowej w Nowej Brzeźnicy za oryginalną poetycką refleksję na temat roli lęków i wyobraźni w życiu.
Drugie miejsca ex aequo zdobyły:
Maja Gorzoń uczennica Szkoły Podstawowej w Sulmierzycach za ciepłą, sielankową i nieco fantastyczną o przyjaźni i radości życia w opowiadaniu „Historia z baśniowej polany”.
Magdalena Łukasiewicz uczennica Szkoły Podstawowej w Kielczygłowie za emocjonującą opowieść o przygodach harcerzy poszukujących „złotego klucza” (opowiadanie „W poszukiwaniu złotego klucza”).
Trzecie miejsce zdobyła Malwina Woźniak uczennica Szkoły Podstawowej w Kiełczygłowie za pełen energii i optymizmu wiersz „Trzynastka” o tym jak radością i siłą charakteru pokonać to, co pechowe.
Wyróżnienie za udaną próbę przedstawienia dramatycznych sytuacji i problemów z jakimi mierzą się młodzi ludzie w okresie dojrzewania otrzymała Daria Sikorska uczennica Szkoly Podstawowej w Kiełczygłowie ( autorka opowiadania „W życiu bywają wzloty i upadki”).
Specjalne wyróżnienie (poza kategorią wiekową) otrzymała Maja Harciarek , uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Pajęcznie, za sprawnie i dojrzale( mimo młodego wieku) napisane opowiadanie o nie zawsze łatwych życiowych przygodach. Maja ma już na swoim koncie osiągnięcia literackie , jej opowiadanie znalazło się bowiem w zbiorze opowiadań fantastycznych pisanych przez dzieci z całej Polski!
W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych zwycięzcą konkursu został Juliusz Szczeszek-Bistuła, który napisał pełną humoru, zaskakującą opowieść o niezwykłym profesorze Dziurawcu (opowiadanie „Dziurawiec (nie)zwyczajny”). Juliusz jest też autorem opowiadania na temat wojennych losów swych pradziadków. Opowiadanie to można przeczytać w książce „Pajęczno- historia i ludzie” wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Pajęczna.
Drugie miejsca w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych zdobyli:
Szymon Dąbrówka, uczeń LO w Pajęcznie, za fantastyczną opowieść o tym jak wiara we własne możliwości zmienia życie na lepsze (opowiadanie „180 stopni”).
Łucja Boryń, uczennica LO w Pajęcznie, za przekonująco napisaną historię młodego emigranta, który prowadzi zwycięską walkę o akceptację. (Opowiadanie „Granice. Lata 70 – te”).
Olga Mordalska , uczennica LO w Pajęcznie otrzymała wyróżnienie za oryginalną fabułę opowiadania o artyście, który poprzez sztukę pokonuje swoje lęki (opowiadanie „Szklany sukces”).
Po wręczeniu nagród i wielu ciepłych słowach dotyczących twórczości młodych pisarzy, przyszła pora na kilka wskazówek i refleksji od autorki tomików poetyckich – poetki , pani Anny Kubarycz. Pani Anna mówiła o tajnikach sztuki poetyckiej, o tym, ze zawsze warto pisać i być człowiekiem otwartym na świat i słowa. Słuchacze mogli też wysłuchać wierszy z najnowszego tomiku pani Anny.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! Piszcie nadal, rozwijajcie swój talent, dzielcie się swoją pasją z innymi ludźmi!