Kategorie
Aktualności

Podsumowanie XXI Powiatowego Konkursu Literackiego „O Laur Bielskiego”

W dniu 22 kwietnia 2022 roku w Zespole Szkół w Pajęcznie odbyło się uroczyste podsumowanie XXI Konkursu „O Laur Bielskiego” organizowanego przez Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie, RCRKiT w Działoszynie . Honorowy patronat nad konkursem pełni Starosta Pajęczański, który jest także fundatorem nagród rzeczowych.

Konkurs jest adresowany do uczniów klas VI -VIII szkół podstawowych, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz do osób dorosłych . Na konkurs nadesłano 20 prac literackich. Autorzy prac wybierali jeden spośród zaproponowanych tematów:

1.   „(…) nie wszystkie złe przygody mieszczą się w regułach świata  i nawet gdyby chciały   nie mogą się zdarzyć” (Wisława Szymborska „Kałuża”), czyli o tym, że można pokonać dręczące nas złe myśli   i wyobrażenia.

2. . „Świat wygląda lepiej zza uśmiechu” – ciepłe, zabawne, sympatyczne opowieści o nie zawsze łatwych życiowych przygodach.

Prace były oceniane  w trzech kategoriach wiekowych przez komisję konkursową pracującą pod kierunkiem polonistki pani Bożeny Szczerkowskiej, w skład  komisji wchodzą : pani Anna Kubarycz (autorka dwóch tomików wierszy), pani Anita Skorupska – Bernaś, pani Anna Tomecka, pani Monika Lewandowska, pani Renata Wojtal (z ramienia ZS w Działoszynie) oraz pan Andrzej Kuchciak. 

Prace były oceniane anonimowo, gdyż wszyscy autorzy przesłali prace zakodowane poprzez opatrzenie ich godłem.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w gościnnych progach pajęczańskiego liceum, a nagrody laureatom konkursu wręczali Starosta Pajęczański pan Zbigniew Gajęcki i Dyrektor Szkoły  pani Sylwia Nowak – Miedzińska, którzy w ciepłych słowach zwrócili się do młodych literatów i zachęcali do stałego rozwijania talentu literackiego.

 W kategorii uczniów  szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła  Kamila Klimczyk, uczennica Szkoły Podstawowej w Nowej Brzeźnicy  za oryginalną poetycką refleksję na temat roli lęków i wyobraźni w  życiu.

Drugie miejsca ex aequo  zdobyły:

Maja Gorzoń uczennica  Szkoły Podstawowej w Sulmierzycach za ciepłą, sielankową i nieco fantastyczną o przyjaźni i radości życia w opowiadaniu „Historia z baśniowej polany”.

Magdalena Łukasiewicz uczennica Szkoły Podstawowej w Kielczygłowie  za emocjonującą opowieść o przygodach harcerzy poszukujących „złotego klucza” (opowiadanie „W poszukiwaniu złotego klucza”).

Trzecie miejsce zdobyła Malwina Woźniak uczennica Szkoły Podstawowej w Kiełczygłowie za pełen energii i optymizmu wiersz „Trzynastka”  o tym jak radością i siłą charakteru pokonać to, co pechowe.

Wyróżnienie za udaną próbę przedstawienia  dramatycznych sytuacji i problemów z jakimi mierzą się młodzi ludzie w okresie dojrzewania otrzymała Daria Sikorska uczennica Szkoly Podstawowej w Kiełczygłowie   ( autorka opowiadania „W życiu bywają wzloty i upadki”).

Specjalne wyróżnienie (poza kategorią wiekową) otrzymała Maja Harciarek , uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Pajęcznie,  za sprawnie i dojrzale( mimo młodego wieku) napisane opowiadanie o nie zawsze łatwych życiowych przygodach. Maja ma już na swoim koncie osiągnięcia literackie , jej opowiadanie znalazło się bowiem w zbiorze opowiadań  fantastycznych pisanych przez dzieci z całej Polski!

W kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych zwycięzcą konkursu został Juliusz Szczeszek-Bistuła, który napisał pełną humoru, zaskakującą opowieść o niezwykłym profesorze Dziurawcu (opowiadanie „Dziurawiec (nie)zwyczajny”). Juliusz jest też autorem opowiadania na temat wojennych losów swych pradziadków. Opowiadanie to można przeczytać w książce „Pajęczno- historia i ludzie” wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Pajęczna.

Drugie miejsca w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych zdobyli:

Szymon Dąbrówka, uczeń LO w Pajęcznie, za fantastyczną opowieść o tym jak wiara we własne możliwości zmienia życie na lepsze (opowiadanie „180 stopni”).

Łucja Boryń, uczennica LO w Pajęcznie,  za przekonująco napisaną historię młodego emigranta, który prowadzi zwycięską walkę  o akceptację. (Opowiadanie „Granice. Lata 70 – te”).

Olga Mordalska , uczennica LO w Pajęcznie otrzymała  wyróżnienie za oryginalną fabułę opowiadania o artyście, który poprzez sztukę pokonuje swoje lęki (opowiadanie „Szklany sukces”).

Po wręczeniu nagród i wielu ciepłych słowach dotyczących twórczości młodych pisarzy, przyszła pora na kilka wskazówek i refleksji od autorki tomików poetyckich – poetki , pani Anny Kubarycz. Pani Anna mówiła o tajnikach sztuki poetyckiej, o  tym, ze zawsze warto pisać i być człowiekiem otwartym na świat i słowa. Słuchacze mogli też wysłuchać wierszy z najnowszego tomiku pani Anny.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! Piszcie nadal, rozwijajcie swój talent, dzielcie się swoją pasją z innymi ludźmi!