Kategorie
Aktualności

Złote Szkoły Narodowego Banku Polskiego po raz pierwszy w naszej szkole

Złote Szkoły Narodowego Banku Polskiego to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do szkolnych środowisk. Jego ideą jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów. Po raz pierwszy w programie wziął udział Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie oraz seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

„Poznajemy Bank Centralny” – pod takim hasłem nasi uczniowie   wraz z ich opiekunami wzięli udział w ekonomicznym projekcie NBP. Zajęcia odbyły się w czwartek 9 marca.  W szkole zawiązała się Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej złożona z 10 uczniów z klas drugich, nad którą czuwała nauczyciel koordynator Ewa Bylica, ucząca podstaw przedsiębiorczości.  Zespół  zdobywa niezbędną wiedzę do realizacji zadań, opracowuje pomysły i przeprowadza zadanie programu.  Każdy, kto bierze udział w tym programie zyskuje. Przede wszystkim ma szansę na wzięcie udziału w ciekawej, przepełnionej wiedzą i dobra zabawą podróży po świecie finansów, takim, który jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia.        

W trakcie warsztatów uczniowie zapoznali się również z dziejami pieniądza, co było doskonałym połączeniem ekonomii z historią. Było to zasługą Krzysztofa Pacha, dzięki któremu uczestnicy  dowiedzieli się między innymi, jak niegdyś wyglądała wymiana barterowa, jak prezentowały się pieniądze w minionych wiekach, z czego były wykonane monety oraz w jaki sposób sprawdzano ich autentyczność. Uczestnicy zajęć zastanawiali się również, czy gdyby nie gotówka, to czy bylibyśmy bogatsi.  Wiedza ekonomiczna, która została zdobyta podczas realizacji programu przyda się zarówno teraz, jak też w późniejszym  życiu młodych ludzi. Będzie niewątpliwie bardzo cenna, szczególnie w świecie, w którym ekonomia zajmuje jedno z czołowych miejsc.  

Relacja z zajęć będzie wysłana do Narodowego Banku Polskiego w Warszawie.                    

zdjęcie przedstawia grupę uczniów
zdjęcie przedstawia grupę uczniów
zdjęcie przedstawia grupę uczniów
zdjęcie przedstawia grupę uczniów
zdjęcie przedstawia grupę uczniów