Pajęczański Park 1000-lecia w dniu 25.09.20023 r. gościł zawodniczki i zawodników ze wszystkich szkół z (podstawowych j i średnich) naszego powiatu na indywidualnych biegach przełajowych.
Znakomicie zaprezentowała się reprezentacja naszej szkoły która zdobyła pięć medali z sześciu, oddając tylko jedno miejsce trzecie , w kategorii chłopców.
21 września 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystości z okazji 25-lecia istnienia Powiatu Pajęczańskiego Anna Patyk ( kl. IIId ) wykonała utwór Grażyny Łobaszewskiej pt.: „ Czas nas uczy pogody”, Dominika Pacak ( kl. III A ) wykonała piosenkę Anny Jantar „ Radość najpiękniejszych lat” , Antoni Bernaś ( kl. IV B) przeczytał tekst „ Mała Ojczyzna”, którym podkreślił znaczenie Powiatu jako właśnie naszej małej ojczyzny , z którą każdy z nas się identyfikuje, ponieważ jest to jeden z ważniejszych wyznaczników tożsamości kulturowej. Filip Mielczarek przeczytał fragment powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, a na zakończenie Martyna Uchrońska wykonała na skrzypcach utwór „ Another love”. Goście wysłuchali wspaniałych adaptacji i nagrodzili występ bardzo dużymi brawami.
Uczestniczyliśmy w dwunastej edycji Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP. Nasza szkoła jest współorganizatorem akcji na terenie Pajęczna wraz z Biblioteką Pedagogiczną i Biblioteką Miejską oraz MOK.
Tym razem czytaliśmy wspólnie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, o której w ten sposób pisał w liście Prezydent RP:
To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Pierwsza odsłona tegorocznego Czytania odbyła się „pod lipą” – to symbol naszego miasta, a przy tym piękny pomnik przyrody, który odsyła nas w wyobraźni do zielonych nadniemeńskim krajobrazów. Pod lipą powieść Elizy Orzeszkowej czytali uczniowie, absolwenci, nauczyciele i rodzice: Amelia Jenś, Amelia Bernaś, Wiktoria Gajęcka ( z tatą, panem Zbigniewem Gajęckim) Anita Bernaś, Andrzej Kuchciak i Bożena Szczerkowska. To czytanie można obejrzeć i wysłuchać w Internecie.
Druga odsłona tegorocznego Narodowego Czytania miała miejsce 9 września 2023 w przepięknej plenerowej scenerii parku Pałacu Męcińskich w Działoszynie. Wśród uczestników były uczennice naszej szkoły: Joanna Świtała, Hania Świtała i Julianna Wcisło pod opieką polonistki pani Bożeny Szczerkowskiej. Czytałyśmy trudny i smutny fragment powieści opisujący grób powstańców, przyrodę i refleksje Justyny Orzelskiej na temat swojego życia i dojrzewania.
„Nad Niemnem” podczas uważnego głośnego czytania otwiera nowe przestrzenie interpretacji – dużo tu autorefleksji, obserwacji psychologicznych i niezwykłych analogii życia ludzi i przyrody…
W dniach 6 – 11 września 2023r. odbędzie się w naszej szkole kiermasz używanych podręczników. Książki zbierać będziemy w środę 6 września oraz w czwartek 7 września.
Sprzedaż książek odbędzie się w piątek 8 września oraz w poniedziałek 11 września.
Bardzo prosimy aby każda książka przeznaczona do sprzedaży była następująco podpisana: imię, nazwisko i klasa osoby sprzedającej, cena. Należy również dołączyć podpisaną listę wszystkich sprzedawanych podręczników wraz z ich cenami i numerem telefonu.
Osoby kupujące prosimy o upewnienie się, jakie podręczniki powinni nabyć.