Kategorie
Aktualności

Narodowe Czytanie 2023

Uczestniczyliśmy w dwunastej edycji Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP. Nasza szkoła jest współorganizatorem akcji na terenie Pajęczna wraz z Biblioteką Pedagogiczną i Biblioteką Miejską oraz MOK.

Tym razem czytaliśmy wspólnie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, o której w ten sposób pisał w liście Prezydent RP:

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Pierwsza odsłona tegorocznego Czytania odbyła się „pod lipą” – to  symbol naszego miasta, a przy tym piękny pomnik przyrody, który odsyła nas w wyobraźni do zielonych nadniemeńskim krajobrazów. Pod lipą  powieść Elizy Orzeszkowej czytali uczniowie, absolwenci, nauczyciele i rodzice: Amelia Jenś, Amelia Bernaś, Wiktoria Gajęcka ( z tatą, panem Zbigniewem Gajęckim) Anita Bernaś, Andrzej Kuchciak i Bożena Szczerkowska. To czytanie można obejrzeć i wysłuchać w Internecie.

https://www.facebook.com/biblioteka.pajeczno/videos/1349926488939299?locale=pl_PL

Druga odsłona tegorocznego Narodowego Czytania miała miejsce  9 września 2023 w przepięknej plenerowej scenerii parku Pałacu Męcińskich w Działoszynie. Wśród uczestników były uczennice naszej szkoły: Joanna Świtała, Hania Świtała i Julianna Wcisło pod opieką polonistki pani Bożeny Szczerkowskiej. Czytałyśmy trudny i smutny fragment powieści opisujący grób powstańców, przyrodę i refleksje Justyny Orzelskiej na temat swojego życia i dojrzewania.

„Nad Niemnem” podczas uważnego głośnego czytania otwiera nowe przestrzenie interpretacji – dużo tu autorefleksji, obserwacji psychologicznych i niezwykłych analogii życia ludzi i przyrody…

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób