Kategorie
Aktualności

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” – etap powiatowy

26 kwietnia 2024 roku w Regionalnym Centrum Rozwoju Kultury i Turystyki w Działoszynie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Naszą szkołę pod opieką nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa pana Adama Klimczaka reprezentowały:

Julia Puchalska klasa 2B

Wiktoria Gajęcka klasa 2B

Konkurs na szczeblu powiatowym przebiegał dwuetapowo.

Młodzież musiała wykazać się szeroką wiedzą i rozwiązać test składający się z 30 pytań oraz w przejść eliminacje ustne przed komisją oraz zgromadzoną publicznością.

Dwa miejsca na podium zostały zdobyte przez reprezentantki naszej szkoły.

Miejsce pierwsze  Wiktoria Gajęcka klasa 2B

Miejsce drugie  Julia Puchalska klasa 2B

Laureaci etapu powiatowego otrzymali nagrody rzeczowe w postaci przenośnych głośników bezprzewodowych.  Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki oraz dyplomy.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

Wiktoria Gajęcka będzie reprezentowała naszą szkołę w wojewódzkim etapie konkursu w Łęczycy.

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
Kategorie
Aktualności

LEKCJA w LESIE – Dzień Ziemi 2024

Pierwszy  Earth Day odbył się 22 kwietnia 1970 roku w USA. 

W późniejszych latach inicjatywa ta stopniowo zyskiwała uznanie na całym świecie. Od 1990 roku jest również obchodzony w Polsce. I jest to taki dzień, w którym więcej mówi się o szkodliwym działaniu ludzi na naszą planetę. Przypomina się we wszystkich mediach jak ważne jest wprowadzanie w życie różnych działań mających na celu poprawę jakości Ziemi i realny wpływ na ochronę środowiska.     

Proponuje się wiele różnych zachowań, które może wdrożyć każdy z nas od zaraz. Można np. robić przemyślane zakupy, ograniczyć popyt, nie używać folii i plastiku, dokonywać zbiórek materiałów wtórnych – makulatury, szkła, baterii, puszek itp. 

Można więcej spacerować lub jeździć rowerem albo przemieszczać się komunikacją miejską czy sadzić drzewa.        

W szkołach prowadzi się akcje ekologiczne, organizuje ekokonkursy, tworzy okolicznościowe wystawy, odczyty, pogadanki a nawet miejskie ekoparady z transparentami!   

Nic więc dziwnego, że i uczniowie naszej szkoły włączyli się w to ogólnoświatowe święto Ziemi. Wpadliśmy na pomysł by wykonać konkretne działania dla w najbliższej okolicy więc posprzątaliśmy Park Tysiąclecia w Pajęcznie. Dwie grupy uczniów z klas 3C i 2C w dniach 22 i 23 kwietnia oczyszczały ze śmieci tereny nad jeziorem Matusowiec, miejski amfiteatr i kilka kilometrów ścieżek leśnych od ulicy Rekreacyjnej do ul. 1 Maja oraz część ścieżki rowerowej w kierunku Białej. 

Pracy było bardzo dużo ale i nasze ” zbiory” były naprawdę  imponujące! 

Takie TERENOWE DZIAŁANIA to chyba najlepsza lekcja dla młodzieży.   

 Oto słowa uczniów 2C podsumowujące naszą lekcję ekologii w lesie:

” Jako uczniowie, jesteśmy przede wszystkim dumni i zadowoleni z tego, że mogliśmy realnie pomóc naszej planecie. Ilość śmieci, którą znaleźliśmy podczas naszego spaceru leśną ścieżką, jest przerażająca – od szklanych butelek, opakowań po przekąskach, aż po opony, czy nawet części telewizora. Dla nas – była to lekcja, która z pewnością na długo zapadnie nam w pamięci. Zaśmiecanie planety, jest wynikiem braku szacunku i bezmyślności, a dzięki Pani Iwonie Strzelczyk mogliśmy zobaczyć jego realne skutki. Zarówno, zachęcamy innych, aby sami podczas spacerów zabierali ze sobą worki i zbierali napotkane śmieci. Każdy dzień jest Dniem Ziemi, ponieważ zawsze powinniśmy o nią dbać, nie tylko jednorazowo.” 

  I ja mam taką nadzieję, że nasza akcja wpłynie na szerzenie wiedzy ekologicznej a zaangażowana postawa będzie przykładem do naśladowania w kwestii ochrony choćby lokalnego środowiska:)) 

Jest mi niezmiernie miło, że ta 20dziestka młodych ludzi wykonała tę misję chętnie i z wielkim zaangażowaniem. Sądzę, że również z myślą o mieszkańcach naszego miasta, którzy zapewne licznie przy pięknej wiosennej pogodzie będą już niedługo korzystać rekreacyjnie z tych terenów.  

3C i 2C wielkie dzięki !!! Wykonaliście kawał pożytecznej roboty!

To był świetnie spędzony czas w Waszym towarzystwie! Pracowity i jednocześnie wypełniony przemiłymi rozmowami na różne tematy! 

Iwona Strzelczyk- nauczycielka geografii

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
Kategorie
Aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Książki we wszystkich postaciach pozwalają nam się uczyć i zdobywać wiedzę. Bawią i pomagają zrozumieć świat, jednocześnie otwierając okno na inność.

23 kwietnia to symboliczna data w literaturze światowej. Jest to data śmierci kilku wybitnych autorów, Williama Szekspira, Miguela de Cervantesa i Inki Garcilaso de la Vega. Przecież cały świat zna Don Kichota, Romeo i Julię, Makbeta, Hamleta i Otello. Data ta była naturalnym wyborem Konferencji Generalnej UNESCO, która odbyła się w Paryżu w 1995 r., aby w tym dniu złożyć ogólnoświatowy hołd książkom i autorom, zachęcając wszystkich do dostępu do książek.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to święto promujące radość z książek i czytania. To okazja do dyskusji nad tym, jak ważne jest czytanie. Co roku 23 kwietnia na całym świecie odbywają się uroczystości mające na celu docenienie zakresu książek – łącznika między przeszłością a przyszłością, pomostu między pokoleniami i między kulturami. Każdego roku UNESCO wybiera stolicę tego święta, tym razem jest to francuski Strasburg, ale w 2016 roku to był Wrocław, który stał się jednocześnie Stolicą Kultury Europejskiej. Dołączyliśmy do tego święta z radością, aby potwierdzić słuszność tej idei.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania hymnu Światowego Dnia Książki, którym został wiersz Tadeusza Różewicza pt.” Włosek poety”, do którego muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Hymn ma formę parominutowego utworu wykonywanego a capella przez chór mieszany i sopranistkę. Następnie Julia Rak, uczennica kl.III A , w pięknej interpretacji zaprezentowała wiersz Czesława Miłosza „ Do Tadeusza Różewicza, poety”, bo przecież  rok 2024 został uznany rokiem  tego właśnie poety. Martyna Uchrońska zagrała na skrzypcach  bardzo nastrojowy utwór Yann Tiersen – Comptine d’un autre ete ( Amelie). Najważniejszy gość naszego spotkania, Pani Anna Kubarycz, opowiedziała o swoich doświadczeniach w tworzeniu poezji. To wspaniały człowiek, pasjonatka literatury i muzyki, nie tylko tworzy poezję, ale też śpiewa w chórze i gra na trąbce. Młodzież naszej szkoły słuchała jej niemal z zapartym tchem. Na zakończenie wysłuchaliśmy wiersza Czesława Miłosza „Wiara”, w świetnej interpretacji Bartłomieja Kurzynogi, ucz. kl. III A, piosenki na podstawie wiersza  Juliusza Słowackiego pt. „Smutno mi, Boże”, którą przepięknie  wykonała Dominika Pacak, kl. III A, a ostatni, zachwycający utwór, to wiersz K. K. Baczyńskiego pt.” Znów wędrujemy” w interpretacji Zuzanny Węglewskiej.

W naszej szkole z okazji Światowego Dnia Książki odbył się konkurs na zdjęcie „Z książką mi do twarzy”, w którym zwyciężyła Amelia Jenś, ucz. kl.II A.

Nad całością czuwały p. Monika Lewandowska i p. Anita Skorupska- Bernaś.

                                 To będzie niezapomniane spotkanie 😊

Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Kategorie
Aktualności

Dzień Ziemi

Od 1970 roku 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Bezpośrednim impulsem do jego ustanowienia była katastrofa ekologiczna u wybrzeży Stanów Zjednoczonych w 1969 roku. Z uszkodzonej platformy wiertniczej do oceanu wyciekło ponad 13 milionów litrów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy zwierząt morskich i skażenia środowiska na wiele lat. Tragedia stała się bodźcem dla zmian. Dzień Ziemi nie tylko zapoczątkował globalne święto, ale również przyczynił się do powstania Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska oraz licznych zmian prawnych nastawionych na ochronę naturalnych zasobów i walkę z postępującymi zmianami klimatu. Dzień Ziemi ma uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska i jak można dbać o naszą planetę.

W naszej szkole obchody Dnia Ziemi zorganizowali uczniowie klasy I A pod opieką wychowawcy p. A. Ochockiej. Zgodnie z hasłem „Planeta vs. Plastik”, pod którym odbywa się tegoroczny Dzień Ziemi, uczniowie przygotowali dekorację przedstawiającą Ziemię walczącą z „plastikowym człowiekiem”.

Klasa I A poprowadziła również spotkanie edukacyjne o treści ekologicznej, którego celem było promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej
i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli prezentację pt: „Ziemia kontra plastik”, w której przedstawiony został szkodliwy wpływ tworzyw sztucznych na środowisko naturalne i na życie ludzi i zwierząt oraz plusy recyklingu plastiku i segregowania śmieci. Prowadzący podkreślili, że zmniejszenie ilości plastiku
to sprawa kluczowa dla środowiska na całym świecie i warto  postawić na dobre nawyki: ograniczyć zużycie plastiku i zastąpić go naturalnymi tworzywami, wybierać produkty z recyklingu, unikać jednorazowych plastikowych opakowań.

Dzień Ziemi to wspaniała okazja do refleksji nad naszym wpływem na Ziemię i działaniami, jakie możemy podejmować na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Bo nawet małe gesty mają znaczenia w trosce o wspólne dobro.

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
Kategorie
Aktualności

Ogólnopolski Turniej Wiedzy z Geografii

17 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy z Geografii. Test odbył się w formie on-line i zawierał 30 pytań z zakresu geografii fizycznej oraz społeczno- ekonomicznej świata i Polski.  Do turnieju przystąpili:

  • Maria Mesjasz kl.IVa
  • Jan Gamrat kl. IVa
  • Tomasz Bazan kl.IVc
  • Oliwia Drab kl.IIId
  • Milena Garbowska kl.IIId
  • Maja Rygalska kl.IIId
  • Jagoda Lewińska kl. IIe
  • Hanna Świtał kl. IIe
  • Blanka Tasarz kl. IIe

Koordynatorem szkolnym turnieju była p. Agnieszka Góral.

Ogłoszenie wyników naszych uczniów odbędzie  się w maju.  

Kategorie
Aktualności

Lekcja geografii w Intermarche

Ostatnio jedna z lekcji geografii dla klasy 2C LO była inna niż zazwyczaj:) Nie odbyła się bowiem w szkolnych ławkach a w sklepie! Tak, tak… może nie wszyscy wiedzą ale geografia to nie tylko wiatry i deszcze, morza i rzeki czy wulkany i trzęsienia ziemi oraz inne przyrodnicze atrakcje. Geografia to też ludzie i wszystkie zagadnienia z nimi związane np. osadnictwo, migracje oraz wszelka ich działalność: rolnicza, przemysłowa i usługowa. I właśnie w ten temat wpisała się nasza nie-zwykła lekcja! W sumie powiązana tematycznie z niedawnym Dniem Przedsiębiorczości.
Dzięki uprzejmości p. Magdaleny Pierzeckiej – szefowej pajęczańskiego Intermarche 17 kwietnia mogliśmy być w różnych miejscach sklepu, niedostępnych dla klientów jak magazyn, sala rozbioru mięsa, wędzarnia czy zaplecze biurowe. Wysłuchaliśmy fascynującej opowieści o codziennym funkcjonowaniu tak dużej jednostki handlowej i zarządzaniu nią. Dziś wszyscy mamy dużo lepsze wyobrażenie o pracy każdego jednego pracownika dbającego o to by potrzeby klienta były zaspokajane na najwyższym poziomie. Wiemy jak przebiegają dostawy towaru, ile dokumentacji prowadzi każde stoisko, według jakich zasad wystawiany jest towar na półki, jak działają wagi i kasy, na czym polega mobilność pracy pracowników, jakie jest natężenie ruchu w poszczególnych godzinach otwarcia sklepu oraz kto i kiedy przychodzi na zakupy…. Szczególnie interesujący był wątek długiej przerwy w naszej szkole i ilość kasjerów potrzebna w tym czasie na kasach w sklepie :)))) Wiemy również na czym polegają przeceny i co to jest koszyk emeryta oraz gdzie znaleźć zdrową żywność dla odmiany dużo droższą niż zwykłe produkty. Dowiedzieliśmy się też co to jest inwentaryzacja i ile razy do roku przeprowadza ją Intermarche oraz jak trudno ułożyć grafik pracy dla ponad 40 osobowej załogi sklepu. Ciekawostką były ceny WoW! i sklepowa marka oLaLa. Chętni mogli poćwiczyć ważenie towarów, obsługę kasową a nawet przymiarkę do fotela szefa:))) Bardzo interesujący był widok na całą salę sprzedażową z góry! Sklep Intermarche jest w naszym mieście od 10 lat, współpracuje z wieloma lokalnymi dostawcami i producentami, uczestniczy w różnych charytatywnych akcjach a za swe produkty otrzymuje cenne nagrody i wyróżnienia.
Podczas tej lekcji pochłonęliśmy dużo informacji a nawet świetnie się bawiliśmy. Spędzony tam czas upłynął jak mgnienie oka. Z pewnością od teraz zakupy w tym sklepie będą dla nas większą przyjemnością.
Iwona Strzelczyk

Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Kategorie
Aktualności

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

„Chłopi” – to ostatni już film w ramach cyklu „Maturalne motywy w filmie i w literaturze” : 16 kwietnia 2024 roku uczniowie z klas I A, B, C, D, II A, B, D, III A, C, D pod opieką p. Anity Skorupskiej- Bernaś , p. Moniki Lewandowskiej i p. Barbary Gajęckiej wzięli udział w projekcji najnowszej adaptacji powieści Władysława Stanisława Reymonta.
Dzieło zrealizowane jest w technice malarskiej animacji. Losy rodziny Borynów i pięknej Jagny rozgrywają się na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych.

W sercu fabuły są kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

W obsadzie „Chłopów” znaleźli się m.in. Kamila Urzędowska, Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Andrzej Konopka i Maciej Musiał. Autorami zdjęć są Kamil Polak, Radosław Ładczuk i Szymon Kuriata, a przepiękną muzykę stworzył znany polski producent muzyczny i raper – Łukasz L.U.C. Rostkowski.
Filmowa adaptacja została zrealizowana na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które wspaniale oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawiają się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

Produkcja jest polskim hitem, który w zaledwie cztery pierwsze weekendy po premierze przekroczył milion widzów, niestety nie otrzymał nominacji do Oskara.

Po projekcji uczniowie wzięli udział w dyskusji poprowadzonej przez p. Wojciecha Beśkę. Uczniowie wykazali dojrzałość w ocenie i zrozumienie tematu podjętego w tym, ważnym w polskim kinie, filmie.

Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEiN.

Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Kategorie
Aktualności

Targi Akademickie

Akademickie Targi Uczelni Wyższych, Służb Mundurowych oraz Szkół Policealnych ściągnęły do Zespołu Szkół im.Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie przedstawicieli Uczelni Wyższych ,jednostki edukacyjne, służby mundurowe oraz instytucje z obszaru rynku pracy.
Celem inicjatywy było wspieranie doradztwa zawodowego w regionie oraz propagowanie informacji o akademiczności i kulturze szkolnictwa wyższego w Polsce.
Uczniowie klas maturalnych, przedmaturalnych mogli zapoznać się z ofertą uczelni wyższych, szkół policealnych oraz służb mundurowych.
Organizatorem Akademickich Targów były Akademickie Inicjatywy pod merytorycznym patronatem Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie.

Zdjęcie przedstawia grupę osób.
Zdjęcie przedstawia grupę osób.
Zdjęcie przedstawia grupę osób.
Zdjęcie przedstawia grupę osób.
Zdjęcie przedstawia grupę osób.
Zdjęcie przedstawia grupę osób.
Zdjęcie przedstawia grupę osób.
Kategorie
Aktualności

Podsumowanie akcji SKC „Misie dla Bruna”

Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół w Pajęcznie dziękuje wszystkim młodszym i starszym ofiarodawcom pluszaków dla chorego Bruna. Szczególne podziękowania kierujemy do szkół i przedszkoli, które włączyły się w akcję: ZSP w Raciszynie ze Szkołą Filialną w Kolonii Lisowice, Szkoła Podstawowa w Kiełczygłowie, ZSP w Strzelcach Wielkich, Żłobek im. Kubusia Puchatka w Działoszynie, Publiczne Przedszkole nr1 w Pajęcznie, Szkoła Podstawowa nr2 w Pajęcznie. Wasze Przytulanki pomogą zasilić konto zbiórki dziecka, które potrzebuje olbrzymiej kwoty 16 milionów złotych na terapię w Stanach Zjednoczonych. Wspólnymi siłami udało się nam zebrać aż 1689 !!! maskotek: małych, dużych, wielkich i całkiem malutkich. W dniu 3 kwietnia wszystkie razem odjechały specjalnym transportem do Łodzi.

https://www.siepomaga.pl/bruno

zdjęcie przedstawia grupę osób
Kategorie
Aktualności

Global Money Week 2024

Dwie klasy Id i IIIb1 w marcu pojechały na wycieczkę do NBP w Łodzi, który także w tym roku był uczestnikiem projektu Global Money Week 2024. Z tej okazji w siedzibie NBP nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych nawiązujących do tematu tegorocznej edycji projektu „Zabezpiecz swoje pieniądze i swoją przyszłość”

W trakcie zajęć uczniowie rozmawiali o bezpieczeństwie w obrocie gotówkowym, o działalności NBP jako banku emisyjnego państwa. Uczniowie mieli także okazję uczestniczyć w zajęciach z rozpoznawania autentyczności polskich znaków pieniężnych.

Zajęcia były bardzo pouczające dla młodzieży, która z dużym zainteresowaniem aktywnie brała w nich udział.

Ewa Bylica

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób