Kategorie
Aktualności

„Bliżej Teatru Wielkiego” w Łodzi

25 października rozpoczęliśmy kolejny rok obcowania z kulturą wysoką w ramach projektu „ Bliżej Teatru Wielkiego” w Łodzi. Uczniowie klas IVBp, IV Dp, II A , IVEp i I E wzięli udział w spektaklu baletowym „Casanova” do muzyki Vivaldiego.

O spektaklu „Casanova” tak pisze choreograf Gray Veredon:
„W swoim pamiętniku „Historia mojego życia” Giacomo Casanova przedstawił jeden z najwierniejszych opisów realiów XVIII wieku. To żywa i pełna kolorytu opowieść, a nie tylko suche historyczne odwzorowanie epoki. Casanova spędził wiele lat na podróżach po Europie, spotykał się z książętami, monarchami, sławnymi artystami i filozofami. Zawsze jednak znajdował też sposób by zarabiać pieniądze i … trafiać na egzotyczne kobiety. Po osadzeniu w więzieniu w Pałacu Dożów opracował plan ucieczki. Ta genialna akcja była pierwszym i jedynym przypadkiem ucieczki z tego miejsca kogokolwiek. Dla Casanovy oznaczało to jednak wyrzucenie z ukochanej Wenecji i tym samym zapoczątkowało okres nieustannych jego podróży po świecie.
Mając świadomość, że śledzą go weneccy szpiedzy, przemieszczał się po Europie wzdłuż i wszerz szukając kolejnych życiowych atrakcji.
Partytura muzyczna baletu oparta jest na zapomnianej muzyce Vivaldiego, po jej ponownym odkryciu w bibliotece w Turynie. Zdarzenie to doprowadziło do renesansu muzyki kompozytora i jej kolejnych wykonań, wskazało nowy kierunek interpretacji, co sprawia, że muzyka Vivaldiego jest bardziej akceptowalna dla współczesnej publiczności.
Wprawdzie Vivaldi i Casanova nie mieli możliwości spotkania się, obaj jednak mieszkali w Wenecji w tej samej epoce artystycznej i obaj byli zaznajomieni z tymi samymi tradycjami teatralnymi i muzycznymi.”

To niecodzienne popołudnie i wieczór było pełne wrażeń i emocji.

Polecam i zapraszam do udziału w kolejnych spektaklach.

Anita Skorupska – Bernaś

Zdjęcie przedstawia grupę uczniów