Kategorie
Aktualności

Konkurs o Żołnierzach Wyklętych

„Żołnierze Wyklęci, Obudźcie Polskę” – pod takim hasłem odbył się w poniedziałek 28 marca w pajęczańskim Sienkiewiczu  konkurs przeznaczony dla uczniów szkół średnich.  – Wzięło w nim udział 9 naszych uczniów, z czego 6 weźmie udział w kolejnym etapie, który odbędzie się w Sieradzu – mówi Ewa Mostowska,  czuwająca nad przebiegiem konkursu nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie. –  Trzech uczniów zdobyło po 30 punktów i zajęło pierwsze miejsce na podium. To Kinga Mielczarek, Aleksander Mońka oraz Juliusz Szczeszek. Drugie miejsce z dorobkiem 24 punktów zajęła Wiktoria Zadrożna, a trzecie Kacper Popiel i Igor Włodarczyk.   – wylicza.  Uczestnicy przygotowywali się do konkursu pod okiem Ewy Mostowskiej i Adama Klimczaka, nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie.     

„Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy” –  dziś te słowa Zbigniewa Herberta na szczęście stają się coraz mniej aktualne. –  dzieli się z naszą redakcją swoją refleksją  uczestnik i zdobywca I miejsca Aleksander Mońka.   –  Konkurs na temat Żołnierzy Wyklętych to bez wątpienia świetna okazja do utrwalenia pamięci o bohaterach narodowych wśród młodzieży. – wskazuje.  Szczególnie w obecnych niespokojnych czasach powinniśmy podkreślać znaczenie wartości, którymi kierowali się „Warszyc” , „Zapora” czy „Rój”.  –kwituje nasz rozmówca.

Ciepłe słowa do rodziców  uczestników  konkursu skierowali również przedstawiciele parlamentu  oraz Sejmiku Województwa Łódzkiego: „Gratulujemy Państwu osiągniętych przez wasze dziecko wyników, a patriotyczną postawę popularyzacji historii Polski oraz uczczenia pamięci tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny największą złożyli ofiarę, uznajemy za godną naśladowania”  – napisali Dorota Więckowska, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz Piotr Polak, Poseł na Sejm.

Tekst: Piotr Nicpoń