Kategorie
Aktualności

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

„Jestem mordercą” to piąty już film w  ramach cyklu „Maturalne motywy w filmie i w literaturze”: 16 lutego 2024 roku uczniowie z klas I A, B, C,D, II D, III B1 i  III A ( 105 uczniów ) pod opieką p. Anity Skorupskiej- Bernaś, p. Piotra Nicponia wzięli udział w projekcji filmu z 2016 roku w reż. Macieja Pieprzycy. Arkadiusz Jakubik, Agata Kulesza, Magdalena Popławska i Mirosław Haniszewski to wspaniali aktorzy, którzy stworzyli niezapomniane kreacje i za swe role otrzymali wiele nagród na festiwalach filmowych w Polsce za granicą.

Film nawiązuje do ukształtowanego pod koniec lat 70. w Polsce nurtu kina moralnego niepokoju, ukazującego nieprawidłowości życia codziennego w PRL przez pryzmat młodych, ambitnych bohaterów, pnących się po szczeblach kariery. Krytyka realiów życia w Polsce w latach 70. została w filmie przeprowadzona za pomocą połączenia gatunku filmu sensacyjno-kryminalnego z dramatem psychologicznym. Ten psychologiczny thriller luźno oparty na prawdziwych wydarzeniach przełomu lat 60. i 70. ubiegłego wieku przywołuje zdarzenia mające miejsce na Śląsku. Główny bohater filmu, Janusz Jasiński, jest młodym porucznikiem milicji. Po kolejnych niepowodzeniach śledztwa w sprawie brutalnych zabójstw kobiet, zostaje mianowany nowym szefem grupy dochodzeniowej. Stara się zrobić wszystko, by wykorzystać życiową szansę i złapać seryjnego mordercę.

W filmie Macieja Pieprzycy główny bohater to postać targana wewnętrznymi dylematami: z jednej strony chce rozwiązać trudną zagadkę kryminalną, w której czas pełni bardzo ważną rolę, z drugiej – rzeczywistość w której żyje, zmusza go do podejmowania trudnych moralnych wyborów. A wszystko to w atmosferze propagandy sukcesu komunistycznej Polski, gdzie osobiste ambicje bohatera i jego słabości niebezpiecznie flirtują z totalitarną władzą tamtych czasów. Wizerunek codzienności w ówczesnej Polsce pokazany jest w dwuznaczny sposób:  z jednej strony film nawiązuje do wszechobecnej wówczas propagandy sukcesu, ze strony drugiej opowiada o kłamstwie, zdradzie i upadku człowieka.        

Po projekcji uczniowie wzięli udział w dyskusji poprowadzonej przez  p.Wojciecha Beśkę. Uczniowie wykazali dojrzałość w ocenie i zrozumienie tematu podjętego w tym, ważnym w polskim kinie, filmie.

Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEiN.  

zdjęcie przedstawia grupę osób