Kategorie
Aktualności

Podsumowanie XXIII Powiatowego Konkursu Literackiego „O laur Bielskiego”

W dniu 20 marca 2024 roku w Zespole Szkół w Pajęcznie odbyło się uroczyste podsumowanie XXII Powiatowego Konkursu Literackiego „O Laur Bielskiego”. Podczas uroczystości laureaci i uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Pajęcznie. Dyrektor ZS w Pajęcznie pani Sylwia Nowak-Miedzińska wraz ze Starostą Pajęczańskim panem Zbigniewem Gajęckim, który sprawuje honorowy patronat nad konkursem, wręczyli nagrody oraz pogratulowali młodym pisarzom i poetom. Uczestników i ich prace przedstawiła przewodnicząca jury i inicjatorka konkursu Bożena Szczerkowska – nauczyciel języka polskiego w ZS w Pajęcznie.

 Konkurs jest organizowany przez ZS w Pajęcznie od 23 lat, jego początki sięgają roku 2000, zatem ma już długą tradycję i cieszy się powodzeniem wśród kolejnych roczników młodych pasjonatów pióra i słowa. Adresowany  do uczniów klas VI -VIII szkół podstawowych, uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu pajęczańskiego oraz do uczniów szkół  ponadpodstawowych spoza powiatu, którzy są mieszkańcami powiatu pajęczańskiego oraz do osób dorosłych. Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi, wcześniej nienagradzanymi i niepublikowanymi. Forma literacka prac konkursowych jest dowolna.

W edycji 2023/2024 organizatorzy zaproponowali następujące tematy prac:

1. „Dla przyjaciół otwieram serce…” Jakie znaczenie ma dziś przyjaźń?

2. „Wiele dni, wiele lat czas nas uczy pogody…” (Jacek Cygan), czyli o tym jak mimo przeszkód losu można znaleźć szczęście.

Jak co roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży, napłynęło ponad 30 prac – opowiadań, esejów i wierszy. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych : SP nr 1 w Pajęcznie, SP nr 2 w Pajęcznie, , SP w Siemkowicach, SP w Raciszynie, SP w Działoszynie oraz szkół ponadpodstawowych ZS w Pajęcznie i LO w Radomsku. 

Komisja konkursowa w składzie : przewodnicząca – Bożena Szczerkowska, Anna Kubarycz (autorka tomików poezji i pracownik RCRKiT w Działoszynie) , Anita Skorupska – Bernaś , Anna Tomecka- Siemińska, Renata Wojtal ( ZS w Działoszynie), Monika Lewandowska i Andrzej Kuchciak spotkała się w dniu 6 marca 2024 roku i dokonała oceny prac oraz wyłoniła laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Nagrodzono:

SZKOŁY PODSTAWOWE

I miejsce:

a) dla Marii Modlińskiej – autorki tekstu „Miejsce docelowe – Melbourne”, za niezwykle ciekawą opowieść „z życia wziętą” o fascynujących losach ciotki Anieli … ;

b) dla Zuzanny Modlińskiej – autorki wierszy „Bądź…” , „Odejdź…, za piękną poetycką refleksję o trudnych i radosnych momentach związanych z przyjaźnią;

II miejsce:

a) dla Julii Gajęckiej – autorki opowiadania „Świąteczna wędrówka ku przyjaźni”, za wykreowanie barwnej, pełnej fantazji opowieści o mieszkańcach kolorowego miasteczka, którzy w Boże Narodzenie przeżyją niezwykłą przygodę;

b) dla Leny Lechowskiej – autorki opowiadania „Starlight”, za mocną, przekonującą opowieść o życiowych kłopotach, przyjaźni i oszałamiającej karierze w show biznesie;

III miejsce :

a) dla Marii Klimczak – autorki opowiadania „Spełnione marzenia”, za nieco szaloną historię o przyjaźni i podróży po Europie;

b) dla Nikodema Piotrowskiego autora opowiadania „Z szaroburej burzy z piorunami stworzyć tęczę”, za ciepłą, wzruszającą historię o przyjaźni z … własnym tatą;

wyróżnienia:

a) dla Zofii Brożyny –  autorki opowiadania „Przyjaźń i media” , za mądrą historię o tym jak media mogą być przeszkodą w przyjaźni;

b) dla Mai Harciarek – autorki opowiadania ”Wiele dni, wiele lat…”, za ciekawe wykorzystanie dwóch perspektyw narracyjnych w historii o przyjaźni między między babcią a wnuczką.

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

I miejsce:

– dla Amelii Prus – autorki wiersza „Iskra”, za przekonujący poetycki obraz miłości, nadziei i życiowej zmiany;

II miejsce:

– dla Wiktorii Gajęckiej – autorki wierszy „Najważniejsze serce”, „Recepta na lepszy świat”, „Niesiona przez wiatr”, za udaną próbę poetyckiej refleksji o walce ze strachem i na temat poszukiwania życiowej mądrości;

III miejsce:

– dla Martyny Uchrońskiej – autorki wiersza „Małe szczęście”, za ciekawą formę poetycką (mikro – poemat) i umiejętność tworzenia plastycznych poetyckich obrazów;

wyróżnienie:

– dla Mai Gorzoń – autorki opowiadania „Małe szczęście” , za wykreowanie baśniowej opowieści o ważnych życiowych sprawach.

DOROŚLI

I miejsce:

– dla Amelii Bernaś za prozę poetycką w odkrywczy sposób przedstawiającą złożone stany uczuciowe.

Wszyscy laureaci  ze sceny odczytali publiczności fragmenty swoich opowiadań i wiersze. A po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na bliskie rozmowy uczestników z członkami jury. Rozmawialiśmy o nadesłanych pracach, planach młodzieży na przyszłość, marzeniach, a to wszystko w miłej atmosferze, przy słodkim poczęstunku ufundowanym przez Radę Rodziców ZS w Pajęcznie.

Wielkie wyrazy uznania i podziękowania należy skierować także do nauczycieli języka polskiego, którzy zachęcają młodzież do twórczego pisania. A to nie jest łatwe, wymaga pracy, pomysłowości i wytrwałości.

Jako organizatorzy konkursu bardzo doceniamy twórczość młodych ludzi. Życzymy im natchnienia, wiary w siebie, sukcesów i poczucia, ze robią coś ważnego i wartościowego!

Do zobaczenia za rok na kolejnym literackim święcie!

Bożena Szczerkowska -przewodnicząca komisji konkursowej

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób