Kategorie
Aktualności

Projekt Bliżej Teatru Wielkiego w Łodzi

I nadszedł wyczekiwany wyjazd na spektakl baletowy pt.:” Romeo i Julia” – 14 maja 2024 roku wzięliśmy udział w premierze tej sztuki w ramach XXVII Łódzkich Spotkań Baletowych. Produkcja Paryskiej Opery Narodowej. Dzieło wykonywane w oryginalnej, francuskiej wersji językowej.

Sasha Waltz, światowej sławy choreografka, tworząc „Romea i Julię” (2007), zwróciła się ku jednej z najbardziej poruszających historii miłosnych w literaturze światowej. Historia nieszczęśliwych kochanków, których rodziny są wrogami, a ich śmierć przynosi zrozumienie i pojednanie, jest jednym z najbardziej znanych dzieł Szekspira. Ta mroczna tragedia zainspirowała Hectora Berlioza do skomponowania dramatycznej symfonii na troje solistów, dwa duże chóry i orkiestrę. Podczas światowej premiery w 2007 roku gwiazdy Aurélie Dupont i Hervé Moreau tańczyli kochanków, którzy odnaleźli się dopiero po śmierci. Jesienią 2012 roku spektakl znalazł się w repertuarze mediolańskiej La Scali. W łódzkim spektaklu wykorzystano  dekorację, która przyjechała ze stolicy Francji. 

Uczniowie z klas I A, B, C,D,  II C, E, III B i D pod opieką p. Anity Skorupskiej – Bernaś i p. Moniki Lewandowskiej wzięli udział w tym kulturalnym wydarzeniu. Spektakl poprzedziła uroczysta laudacja na cześć p. Bożeny Kociołkowskiej, artystki baletu: tancerki, pedagoga i  choreografa. Wręczono jej złoty medal „Gloria artis”, który jest najwyższym wyróżnieniem dla artysty działającego na rzecz sztuki tańca.

Wspaniałe przeżycie duchowe zapewniła muzyka na żywo orkiestry Teatru Wielkiego pod batutą Rafała  Janiaka.

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób