Kategorie
Aktualności

Projekt „Bliżej Teatru Wielkiego” w Łodzi

14 listopada 2023 roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły z klas I C i II D pod opieką p. Anity Skorupskiej – Bernaś i p. Grażyny Szczeszek wzięli udział w spektaklu „Straszny dwór” . Ten wyjazd otwiera kolejny rok naszego udziału w projekcie Teatru Wielkiego „Bliżej Teatru Wielkiego” i wciąż cieszy się zainteresowaniem naszej młodzieży. Tym razem obejrzeliśmy  jedną z najsłynniejszych oper Stanisława Moniuszki, którą   skomponował w latach 1861–1864. Libretto do opery napisał Jan Chęciński, a ten spektakl został wyreżyserowany przez Krystynę Jandę. Posiadając cechy romantyczne i komediowe jednocześnie , dzieło cechuje silne zabarwienie patriotyczne. Z powyższych powodów było jednocześnie popularne wśród polskiej publiczności i zakazane przez władze rosyjskie (opera powstała w okresie zaborów).  Premiera opery napisanej po upadku powstania styczniowego stała się wielkim manifestem patriotycznym.

 Chodzenie, a w naszym przypadku jeżdżenie 🙂 ,  do teatru to nie tylko przyjemna forma spędzenia czasu, ale również sposób na rozwijanie swoich horyzontów i zażywanie „żywej” kultury wysokiej. Nie musisz być  miłośnikiem sztuki, aby  może po prostu spróbować spędzić interesujący wieczór w nietypowy sposób. Dlatego przedstawiam 5 powodów, dla których warto wybrać się do teatru:

1. Teatr to inny sposób na przekazanie treści niż kino, bo  bazuje na żywej grze aktorskiej. W teatrze na scenie aktorzy w sposób bezpośredni przekazują emocje, dzięki czemu publiczność może doświadczyć sztuki z całkiem innym natężeniem. W teatrze artyści są na wyciągnięcie ręki, co pozwala odbiorcom lepiej się z nimi identyfikować i zrozumieć przekazywane treści.

2. Teatr uczy empatii i rozwija wyobraźnię ,  publiczność ma okazję przeżywać sytuacje razem z aktorami, dzięki temu lepiej rozumiemy dylematy i problemy postaci, a także uczymy się być bardziej empatycznymi wobec innych. Ze względu na ograniczenia sceniczne, często konieczne jest, aby widz wypełnił brakujące elementy w swojej głowie. To również doskonałe ćwiczenie dla mózgu pobudzające kreatywność.

3. Teatr jest wspaniałym sposobem na rozwijanie kulturalnych horyzontów –   wszelkie formy sztuki mają na celu przenoszenie treści, emocji, wartości czy idei. Chodzenie do teatru to sposób na odkrywanie i rozwijanie własnych horyzontów. To także szansa na „zakosztowanie”różnych gatunków artystycznych – od klasycznych sztuk teatralnych przez operę, balet czy  spektakle muzyczno-taneczne. Poza tym spotykamy się bezpośrednio z twórczością znanych artystów.

4. Teatr to wspaniała okazja do spotkań i wymiany poglądów- po spektaklu, w drodze powrotnej, w towarzystwie kolegów i koleżanek, możemy omówić oglądane przedstawienie i  podzielić się wrażeniami, opinią na temat reżyserii, aktorstwa czy kostiumów. Teatr staje się więc okazją do zadumy, dyskusji i wymiany poglądów.

5. Teatr dla zdrowia i dobrego samopoczucia –

  • teatr może być odskocznią od codziennych problemów, umożliwiającą na chwilę oderwanie się od rzeczywistości;
  • przedstawienia komediowe bawią, relaksują i rozładowują stres;
  • spektakle poważniejsze, poruszające dają możliwość wyrzucenia z siebie emocji oraz refleksji nad danymi kwestiami.

Niezależnie od twojego doświadczenia , do teatru warto wybrać się zawsze!

– aby doświadczyć sztuki w sposób bezpośredni, wzruszyć się, bawić,

– czy po prostu wzbogacić kulturalnie – a może odkryć nowe pasje?


Jak się podobało ?:

Hania: „ był bardzo fajnie”

Maja : „mnie najbardziej podobał się mazur, bo był niezwykle kolorowy, wspaniały ruch tancerzy!”

Julka: „ Śpiew artystów zrobił na mnie duże wrażenie”

 Maja: „A ja wolałabym żeby były też teksty mówione”

Zuzia: „super, że siedzieliśmy na balkonie, bo wszystko było bardzo dobrze widać ! „.

        Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w następnych wyjazdach ! 🙂

                                                                           Anita Skorupska- Bernaś

PS. Następny zaplanowany wyjazd – 23 lutego 2024 r. na „Carmen” , zapisy do końca listopada.

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób