Kategorie
Aktualności

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.

W tym roku jest to  16.11. 2023  roku.
W Polsce obchodzony jest od 1991 roku, a pomysł akcji zrodził się  w USA z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i Udało się!

Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności. Wszyscy powinniśmy spojrzeć na  globalne i lokalne  skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Przyłączamy się więc do zachęcania osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenia uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania się na tzw. „bierne” palenie !

         Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

Drogi uczniu! Droga uczennico!

SZKOLNA TOALETA NIE JEST PALARNIĄ!

Światowy Dzień Rzucania Palenia jest więc bardzo dobrą okazją na podjęcie decyzji o zerwaniu z nałogiem, który niszczy zdrowie, a nawet życie palacza i jego najbliższych.

Uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z materiałami edukacyjnymi oraz spotkać się z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pajęcznie i wysłuchać informacji nt. szkodliwego wpływu papierosów na nasze zdrowie.

Poradnictwo antytytoniowe

Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, dlatego rzucanie palenia nie zawsze przebiega łatwo. Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie :

Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym  tel : 801 108 108 oraz 22 211 80 15.

Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 -21:00 oaz w soboty w godzinach 09:00 -15:00

Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń!

            Rzuć palenie w Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu!

Przydatne strony internetowe:

http://jakrzucicpalenie.pl

http://jakrzucicpalenie.pl/jak-szybko-rzucic-palenie-test-uzaleznienia-od-nikotyny

                                                                    Anita Skorupska- Bernaś

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób