Kategorie
Aktualności

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W tym roku jest to 17.11. 2022 roku.
„W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i Udało się!”
Idea tego dnia ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Przyłączamy się więc do zachęcania osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenia uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci)mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania się na tzw. „bierne” palenie.
Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!
Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności.

Światowy Dzień Rzucania Palenia jest więc bardzo dobrą okazją na podjęcie decyzji o zerwaniu z nałogiem, który niszczy zdrowie, a nawet życie palacza i jego najbliższych.
Uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z materiałami edukacyjnymi oraz spotkać się z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pajęcznie i wysłuchać informacji nt. szkodliwego wpływu papierosów na nasze zdrowie. Uczennice klasy IV Bp: Olga Kuliberda i Angelika Prukacz przygotowały tablicę informacyjną i wykonały doświadczenie obrazujące, jak wpływa palenie na płuca człowieka.

RZUĆ PALENIE RAZEM Z NAMI !

Przydatne strony internetowe:

http://jakrzucicpalenie.pl

http://jakrzucicpalenie.pl/jak-szybko-rzucic-palenie-test-uzaleznienia-od-nikotyny

– porozmawiaj ze specjalistą – skontaktuj się z zespołem Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym
tel. 801 108 108; 22 211 80 15

– zainstaluj bezpłatną aplikację  http://jakrzucicpalenie.pl/rzuc-palenie-z-aplikacja/

                                                                                                                                    Anita Skorupska- Bernaś

zdjęcie przedstawia grupę uczniów