Kategorie
Aktualności

Szkolny Dzień Profilaktyki AIDS i Chorób Zakaźnych

Każdego roku 1 grudnia obchodzony Światowy Dzień AIDS (ang. World AIDS Day) ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku. Ten dzień ma przypominać ludziom o wciąż niezwalczonej epidemii i szerzyć wiedzę na jej temat. Właśnie tego dnia – 1 grudnia 2022 roku zrealizowaliśmy w szkole zajęcia mające na celu szerzenie wiedzy o HIV i AIDS, a także o profilaktyce chorób zakaźnych.
Uczniowie i nauczyciele przypięli do ubrania czerwoną kokardkę – symbol solidarności z osobami chorymi na AIDS. Kolor czerwony symbolizuje krew i miłość.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, podczas których zapoznali się z zasadami profilaktyki oraz treściami kampanii społecznej „Jedyny taki test” .
Kampania społeczna #jedynytakitest koncentruje się na budowaniu świadomości, że każde zakażenie HIV wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonywanie badań diagnostycznych, tak jak w przypadku innych chorób, np. nowotworów piersi, raka płuc czy marskości wątroby. Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, rozpoczęła kampanię społeczną #jedynytakitest w celu zachęcania – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie.
Uczniowie podczas zajęć obejrzeli filmy i prezentacje, wysłuchali pogadanki na temat profilaktyki chorób zakaźnych oraz otrzymali ulotki przekazane szkole przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Pajęcznie.
Uczniowie zapoznali się także z innymi programami profilaktyki prozdrowotnej realizowanymi przez naszą szkołę:

Profilaktyka AIDS
Podstępne WZW
Wybierz życie „Pierwszy krok”
ARS, czyli jak dbać o miłość
Szkolny Dzień Profilaktyki AIDS i innych chorób zakaźnych przygotowali nauczyciele : Beata Konieczna, Bożena Borkiewicz, Lidia Jędrzejczak i Bożena Szczerkowska.


Przewodnicząca zs. ds. profilaktyki i wychowania
Bożena Szczerkowska

zdjęcie przedstawia grupę uczniów
zdjęcie przedstawia grupę uczniów
zdjęcie przedstawia grupę uczniów
zdjęcie przedstawia grupę uczniów