Kategorie
Bez kategorii

Wiktoria Gajęcka laureatką finału wojewódzkiego  XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej” Młodzież Zapobiega Pożarom”

18 maja 2023r. na terenie Zgierskiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Zgierzu odbyły się  eliminacje wojewódzkie XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej” Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę reprezentował Wiktoria Gajęcka uczennica klasy 1B pod opieką Adama Klimczaka, nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa.

W eliminacjach wzięli udział zwycięzcy eliminacji powiatowych ( tylko jedna osoba z każdej grupy wiekowej z danego powiatu)

Eliminacje przebiegały dwuetapowo.

Wiktoria musiała  wykazać się szeroką wiedzą ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego i pierwszej pomocy a także historii i tradycji ruchu strażackiego  rozwiązując  test składający się z 40  pytań. Po etapie pisemnym nasza uczennica zakwalifikowała się do ustnego finału konkursu. Ta część rozgrywana była przed komisją składającą się z sześciu specjalistów oraz zgromadzoną publicznością. Każdy z uczestników musiał odpowiedzieć na cztery pytania oraz wykonać zadanie praktyczne z pierwszej pomocy. Po ustnym finale Wiktoria zajęła piąte miejsce z którego jesteśmy bardzo dumni. Turniej pożarniczy na etapie wojewódzkim jest niezwykle wymagający merytorycznie oraz fizycznie. Podsumowanie tego etapu odbyło się po ośmiu godzinach zaciętej rywalizacji. W oczekiwaniu na wyniku testu pisemnego młodzież zwiedziła Park Kulturowy Miasto Tkaczy – historyczna dzielnica Zgierza, powstała w latach 1821-1830 będąca klejnotem epoki biedermeier oraz wzięła udział w grze terenowej.

Park Kulturowy Miasto Tkaczy powstał w 2003 r., by chronić unikatowy w skali Europy układ urbanistyczny Zgierza z lat 20. XIX wieku. Na terenie Parku zachowało się około 30 domów tkaczy. Wybudowano je dla sukienników przybyłych do Zgierza z zamiarem utworzenia tutaj wzorcowego, przemysłowego miasta Królestwa Warszawskiego.

Po ogłoszeniu wyników finału laureatom turnieju wręczono nagrody rzeczowe oraz dyplomy i upominki wszystkim uczestnikom turnieju.

Strażacy zapewnili uczestnikom przyjazną atmosferę oraz posiłek i napoje.

Na uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy w historii powiat pajęczański reprezentowany był w finale ustnym przez uczestników w każdej z trzech  kategorii wiekowej  co potwierdza bardzo dobre przygotowanie merytoryczne naszej młodzieży.

Udział w finale wojewódzkim był dla Wiktorii dużym sukcesem i sporym doświadczeniem. Wiktoria jest dopiero w klasie pierwszej i jak sama mówi spróbuje swoich sił w kolejnej edycji konkursu.

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób