W dniu 25 stycznia w naszej szkole odbyła się zbiórka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem tegorocznego 32 Finału WOŚP „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!” jest zakup sprzętu dla szpitali do diagnozowania i walki z chorobami płuc. Motem zbiórki jest „Tu wszystko gra OK!”.
Samorząd Szkolny przygotował loterię, w której można było wylosować atrakcyjne nagrody, a cały dochód ze sprzedanych losów został przeznaczony na wsparcie WOŚP. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Grupa uczniów z naszej szkoły jako wolontariusze będzie również zbierać datki do puszek w niedzielę podczas 32 Finału WOŚP.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji za zaangażowanie i szczodrość.
Czwarte już wyjście do kina w ramach cyklu „Maturalne motywy w filmie i w literaturze”: 22 stycznia 2024 roku uczniowie z klas I B, I C, III B1, II D, III A (105 uczniów ) pod opieką p. Anity Skorupskiej- Bernaś , p. Anny Tomeckiej- Simińskiej i p. Andrzeja Kuchciaka wzięli udział w projekcji filmu dokumentalnego „Dziennik z podróży” w reżyserii Piotra Stasika z 2013 roku.
Tym razem z bohaterami przemierzaliśmy Polskę. To wspaniała podróż starym kamperem dwóch miłośników fotografii: 82-letniego Tadeusza Rolke i 15-letniego Michała. Wyprawa jest realizacją letniego projektu artysty, aby portretować mieszkańców małych miejscowości, zwyczajnych, autentycznych, interesujących. Umieszczona w camperze ciemnia umożliwia im natychmiastowe wywoływanie zdjęć i obdarowywanie nimi przypadkowo spotkanych modeli. Dla chłopca jest to doskonała okazja, by poznać tajniki tradycyjnej fotografii, a dla obu bohaterów – szansa na przeżycie pięknej przyjaźni.
Tadeusz Rolke to ikona polskiej fotografii. U kresu swej artystycznej i rzeczywistej podróży przez życie fotograf dzieli się z nami i młodym przyjacielem, adeptem tej sztuki, wiedzą na jej temat i spostrzeżeniami dotyczącymi własnego życia. Otrzymujemy intymny portret sędziwego artysty, człowieka głodnego doświadczeń, oraz obraz czasów, które swymi zdjęciami dokumentował. Autor dokumentu próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak uchwycić w zdjęciu prawdę i ocalić własną artystyczną wrażliwość.
W Polsce XXI wieku relacja mistrz – uczeń nabiera nowych znaczeń.
Po projekcji uczniowie wzięli udział w dyskusji nt. odczuć i wrażeń, a także w krótkim zaznajomieniu ze sztuką fotografii przez prowadzącego, p.Wojciecha Beśkę.
Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEiN
Komendant Powiatowy Policji w Pajęcznie inspektor Karol Mielczarek oraz oficer prasowy pajęczańskiej komendy, młodszy aspirant Wioletta Mielczarek spotkali się 22 stycznia z młodzieżą klasy IV C, aby opowiedzieć co oferuje formacja przyszłym funkcjonariuszom i jak wygląda ścieżka kariery zawodowej policjanta. Policjanci przedstawili uczniom jak „krok po kroku” wygląda proces rekrutacji do służby. Poza informacjami na temat procesu rekrutacji i wymagań, którym należy sprostać, aby w przyszłości zasilić szeregi Policji znalazły się również informacje o wymaganych dokumentach, które należy złożyć aby rozpocząć proces rekrutacji oraz uposażeniu funkcjonariuszy. Młodzież miała okazję zadać pytania o szczegóły pracy w Policji.
W ramach profilaktyki zdrowia psychicznego uczniowie klas I – IV Liceum uczestniczyli w spotkaniach z psychologiem dr Łukaszem Prysińskim z Wolmedu. Spotkania zainicjowane przez uczennice klasy III Annę Trawczyńską i Martynę Uchrońską odbyły się w szkole 18 stycznia br.
Dr Prysiński w przystępny sposób przedstawił młodzieży fazy rozwoju emocjonalnego człowieka zwracając szczególną uwagę na okres wieku młodzieńczego. Po krótkim wstępie psycholog odpowiadał na pytania przygotowane wcześniej przez uczniów, które dotyczyły m.in. :
-Reagowania na problemy emocjonalne rówieśników – Jak pomóc? Co powiedzieć?
-Autorytetów rówieśniczych
-Anhedonii
-Poczucia wyczerpania i ciągłego braku sił
-Samookaleczeń, uzależnień i zaburzeń odżywiania
-Poczucia samotności i potrzeby akceptacji
Uczniowie mieli również możliwość zadawania pytań w ciągu całego spotkania oraz po prelekcjach.
Zainteresowanie uczniów tematem potwierdziło, iż istnieje duże zapotrzebowanie na podejmowanie zagadnień związanych z profilaktyką zdrowia psychicznego oraz kontynuację spotkań ze specjalistami.
Klinika Wolmed, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, prowadzi Poradnie Psychologiczno-Terapeutyczne dla Dzieci i Młodzieży oraz Rodzin w Bełchatowie, Pajęcznie, Radomsku, Sieradzu, Łasku, Wieluniu i Zduńskiej Woli. Placówki oferują bezpłatne wsparcie zespołu psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Oferta poradni skierowana jest do dzieci i młodzieży, które:
-mają problemy emocjonalne i zachowania
-mają trudności w kontaktach społecznych, kontaktach z rówieśnikami
-doświadczają sytuacji kryzysowych, problemów rodzinnych
8 stycznia 2024 r. w klasie II A odbyła się interdyscyplinarna lekcja świąteczna w języku angielskim, którą przeprowadziła siedmioosobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Noblistów w Pajęcznie: Zofia Chłopaś, Zuzanna Cała, Hubert Krawczyk, Zofia Marchewka-Rogalewicz, Julia Włoch, Bartosz Szczęsny, Jagna Suchacz. Głównym celem zajęć było poznanie tradycji świątecznych kultywowanych w domach ankietowanych uczniów, nawiązanie kontaktów i współpracy pomiędzy szkołami, pogłębianie relacji interpersonalnych, współpraca w grupie, doskonalenie kompetencji miękkich, szczególnie zdolności komunikacyjnych, kreatywności oraz zarządzania czasem.
W ramach wprowadzenia do zajęć uczniowie klasy II A podjęli świąteczny challenge. W ciągu 3 minut mieli podać jak najwięcej prawidłowych odpowiedzi, dotyczących tradycji świątecznych. W drugiej części zajęć uczniowie szkoły podstawowej przyjęli rolę reporterów i chodząc po klasie prowadzili świąteczny wywiad w języku angielskim, w podsumowaniu którego możemy stwierdzić, że zdecydowana większość ankietowanych uczniów uważa spotkania z rodziną za główny sens świąt, nieliczni wymienili narodziny Jezusa, wolny czas, prezenty.
Dzielenie opłatkiem, ubieranie choinki oraz pojednanie i wspólne jedzenie kolacji wigilijnej, to najczęściej kultywowane tradycje świąteczne w rodzinach uczniów. A do najbardziej ulubionych należą wspólna kolacja, śpiewanie kolęd, ubieranie choinki, prezenty. Większość ankietowanych uczniów nie spróbowała 12 dań podczas kolacji wigilijnej. Wśród prezentów, które otrzymali uczniowie najczęściej padały odpowiedzi: pieniądze, kosmetyki, karty graficzne, krzesła gamingowe, książki.
Wywiad wywołał wiele pozytywnych emocji. Uczniowie płynnie radzili sobie z komunikacją w języku angielskim. Wyłoniły się również talenty dziennikarskie. Całość przygotowały i nadzorowały panie Agnieszka Miszewska, Dominika Suchacz oraz Diana Schmeisser.