Kategorie
Aktualności

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Czwarte już wyjście do kina w  ramach cyklu „Maturalne motywy w filmie i w literaturze”: 22 stycznia 2024 roku uczniowie z klas I B, I C, III B1, II D, III A (105 uczniów ) pod opieką p. Anity Skorupskiej- Bernaś , p. Anny Tomeckiej- Simińskiej i p. Andrzeja Kuchciaka wzięli udział w  projekcji filmu dokumentalnego „Dziennik z podróży” w reżyserii Piotra Stasika z 2013 roku.

Tym razem z bohaterami przemierzaliśmy Polskę. To wspaniała  podróż starym kamperem  dwóch miłośników fotografii: 82-letniego Tadeusza Rolke i 15-letniego Michała. Wyprawa jest realizacją letniego projektu artysty, aby  portretować mieszkańców małych miejscowości, zwyczajnych, autentycznych, interesujących. Umieszczona w camperze ciemnia umożliwia im natychmiastowe wywoływanie zdjęć i obdarowywanie nimi przypadkowo spotkanych modeli. Dla chłopca jest to doskonała okazja, by poznać tajniki tradycyjnej fotografii, a dla obu bohaterów – szansa na przeżycie pięknej przyjaźni.

Tadeusz Rolke to ikona polskiej fotografii. U kresu swej artystycznej i rzeczywistej podróży przez życie fotograf dzieli się z nami i młodym przyjacielem, adeptem tej sztuki, wiedzą na jej temat i spostrzeżeniami dotyczącymi własnego życia. Otrzymujemy intymny portret sędziwego artysty, człowieka głodnego doświadczeń, oraz obraz czasów, które swymi zdjęciami dokumentował. Autor dokumentu próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak uchwycić w zdjęciu prawdę i ocalić własną artystyczną wrażliwość.

W Polsce XXI wieku relacja mistrz – uczeń nabiera nowych znaczeń.

Po projekcji uczniowie wzięli udział w dyskusji nt. odczuć i wrażeń, a także w krótkim zaznajomieniu ze sztuką fotografii przez prowadzącego, p.Wojciecha Beśkę.

Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEiN

Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób
Zdjęcie przedstawia grupę osób