Kategorie
Aktualności

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Kolejna odsłona w  ramach cyklu „Maturalne motywy w filmie i w literaturze”  14 grudnia 2023 roku uczniowie z klas I A, I C, III B1, II D, IIA i III L ( 71 uczniów ) pod opieką p. Anity Skorupskiej- Bernaś i p.Violetty Barczyk wzięli udział w trzeciej projekcji. Tym razem  obejrzeliśmy film w reżyserii Łukasza Palkowskiego pt.” Bogowie”. To wspaniały film o profesorze Zbigniewie Relidze, w którego postać brawurowo wcielił się, niezwykły aktor, Tomasz Kot. Film przedstawia ważniejsze etapy kariery kardiochirurga i jego dążenie do wprowadzenie przeszczepu serca w  systemie politycznym Polski Ludowej. Akcja filmu rozpoczyna się w 1983 roku, a osią fabularną „Bogów” pozostaje sprawa doprowadzenia do pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Ekranowy Zbigniew Religa konsekwentnie dąży do wyznaczonego celu, a na swej drodze musi pokonać wiele przeciwności natury organizacyjnej i politycznej. Film eksponuje również wątek związany z problemami natury moralnej w kwestii przeszczepu serca i społecznego odbioru działań podejmowanych przez zespół prof. Religi. Sama postać głównego bohatera została pokazana w wielowymiarowy sposób, poza niewątpliwymi zaletami wybitnej postaci film ukazuje Religę jako normalnego człowieka ze słabościami, wątpliwościami oraz problemami osobistymi.

Film na festiwalu w Gdyni w 2014 roku otrzymał :

  • Grand Prix – Złote Lwy , nagrodę za scenariusz – Krzysztof Rak
  • Za główną rolę męską – Tomasz Kot, nagroda dziennikarzy
  • Polska Nagroda Filmowa – Orzeł 2015 – najlepszy film, dla Łukasza Palkowskiego za reżyserię, dla Tomasza Kota i Piotra Głowackiego za role aktorskie

Film ilustruje ogromny trud w dotarciu do sukcesu polskiej myśli naukowej. Po zakończonej projekcji młodzież uczestniczyła w długiej dyskusji nt. obejrzanego filmu. Podzieliliśmy się swoimi wrażeniami i emocjami, m.in. nt. współczesnej bioetyki. Spostrzeżenia naszej młodzieży były bardzo dojrzałe i świadczyły o świadomym odbiorze obejrzanego filmu.

Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEiN

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób