Kategorie
Aktualności

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

W ramach cyklu „Maturalne motywy w filmie i w literaturze”  24 listopada 2023 roku uczniowie z klas III A, III B, III B1 i II D pod opieką p. Anity Skorupskiej- Bernaś i p. Izabeli Kosowskiej wzięli udział w drugiej projekcji. Tym razem  obejrzeliśmy film w reżyserii Jan Jakuba Kolskiego pt.” Ułaskawienie” . Pokaz poprzedziła  prelekcja, wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w filmie. Motyw matki cierpiącej i tematyka „żołnierzy wyklętych” zostały przez reżysera pokazane przez pryzmat historii własnej rodziny. W filmie możemy zobaczyć w rolach głównych : Grażynę Błęcką – Kolską i Jana Jankowskiego oraz Krzysztofa Globisza.

Film na festiwalu w Gdyni w 2018 roku otrzymał nagrodę za scenariusz dla reżysera, a Grażyna Błęcka- Kolska została nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą pierwszoplanową. Film pokazał skomplikowaną sytuację w Polsce tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Po zakończonej projekcji młodzież uczestniczyła w krótkiej dyskusji nt. obejrzanego filmu.

Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEiN.