Kategorie
Aktualności

Warto znać swoją „małą ojczyznę”

W dniu 23 listopada w kinie „Świteź” w Pajęcznie odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Krajobraz kulturowy Ziemi Pajęczańskiej”. Sesja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Pajęczna i Burmistrza Pajęczna. Współorganizatorem sesji była nasza szkoła. Nauczyciele Zespołu Szkół prezentowali wykłady na temat krajobrazu przyrodniczego, historii i tradycji naszego miasta i powiatu. Uczniowie z klas III C i I C mogli posłuchać wykładów o tematyce związanej z „małą ojczyzną”, jaką jest dla nas Pajęczno i powiat pajęczański. Warto podkreślić wartość edukacyjną sesji – młodzież poznała zasady prezentowania swej wiedzy w sposób interesujący i merytoryczny, pięknego wypowiadania się i dostrzegania wartości nauki. Organizacja i udział w sesji są także spójne z zapisami szkolnego programu profilaktyczno-wychowawczego, który podkreśla jak ważne jest rozwijanie zainteresowań i pasji uczniowskich.

Gościem specjalnym sesji i jednocześnie wykładowcą był pan Cezariusz Mostowski – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi Oddział w Sieradzu. Na sesję przybyła także pani Iwona Koperska – przewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego. Projekt , którego częścią była sesja jest bowiem realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 „Łódzkie na Plus”, a finansowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Sesję uświetniła swoją obecnością także pani wicedyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu pani Sylwia Dęga – Frątczyk.

Prelekcje i prezentacje dotyczyły szeroko rozumianego krajobrazu kulturowego naszej „malej ojczyzny” – przyrody, zabytków, zwyczajów i zasobów kulturowych. Materiały zaprezentowane podczas sesji zostaną opublikowane w formie książkowej, która zostanie wydana  przez Towarzystwo Przyjaciół Pajęczna.

A oto autorzy związani z ZS w Pajęcznie i tematyka prelekcji:

  1. Bożena Szczerkowska  – nauczyciel języka polskiego i przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Pajęczna , prowadząca sesję.
  2. Andrzej Kuchciak – nauczyciel języka polskiego i filozofii w Zespole Szkół w Pajęcznie Tytuł: „Krajobraz przyrodniczy powiatu pajęczańskiego”
  3. Jadwiga Pach – emerytowana nauczycielka historii w Zespole Szkół w Pajęcznie, autorka monografii „Pajęczno poprzez wieki” Tytuł: „Obrzędowość roku liturgicznego i gospodarczego”
  1. Krzysztof Pach – nauczyciel historii w Zespole Szkół w Pajęcznie, autor monografii „Pajęczno poprzez wieki” Tytuł:  „ W chłopskiej chałupie i mieszczańskim domu”
  1. Anita Skorupska – Bernaś  – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Pajęcznie Tytuł: „Dwory i dworki w powiecie pajęczańskim”
  1. Cezariusz Mostowski – historyk, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi, Oddział w Sieradzu Tytuł:  „ Fortuna Męcińskich w Działoszynie i ich upadek”.

Sesja trwała ponad trzy godziny i cieszyła się wielkim zainteresowaniem, poza młodzieżą szkolną przybyli na nią licznie mieszkańcy Pajęczna, pasjonaci historii lokalnej.

zdjęcie przedstawia grupę osób
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób

Autorem zdjęć jest pan Wojciech Beśka -MOK Pajęczno