Kategorie
Aktualności

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

W ramach cyklu „Maturalne motywy w filmie i w literaturze”  24 listopada 2023 roku uczniowie z klas III A, III B, III B1 i II D pod opieką p. Anity Skorupskiej- Bernaś i p. Izabeli Kosowskiej wzięli udział w drugiej projekcji. Tym razem  obejrzeliśmy film w reżyserii Jan Jakuba Kolskiego pt.” Ułaskawienie” . Pokaz poprzedziła  prelekcja, wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w filmie. Motyw matki cierpiącej i tematyka „żołnierzy wyklętych” zostały przez reżysera pokazane przez pryzmat historii własnej rodziny. W filmie możemy zobaczyć w rolach głównych : Grażynę Błęcką – Kolską i Jana Jankowskiego oraz Krzysztofa Globisza.

Film na festiwalu w Gdyni w 2018 roku otrzymał nagrodę za scenariusz dla reżysera, a Grażyna Błęcka- Kolska została nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą pierwszoplanową. Film pokazał skomplikowaną sytuację w Polsce tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Po zakończonej projekcji młodzież uczestniczyła w krótkiej dyskusji nt. obejrzanego filmu.

Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEiN.  

Kategorie
Aktualności

Warto znać swoją „małą ojczyznę”

W dniu 23 listopada w kinie „Świteź” w Pajęcznie odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Krajobraz kulturowy Ziemi Pajęczańskiej”. Sesja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Pajęczna i Burmistrza Pajęczna. Współorganizatorem sesji była nasza szkoła. Nauczyciele Zespołu Szkół prezentowali wykłady na temat krajobrazu przyrodniczego, historii i tradycji naszego miasta i powiatu. Uczniowie z klas III C i I C mogli posłuchać wykładów o tematyce związanej z „małą ojczyzną”, jaką jest dla nas Pajęczno i powiat pajęczański. Warto podkreślić wartość edukacyjną sesji – młodzież poznała zasady prezentowania swej wiedzy w sposób interesujący i merytoryczny, pięknego wypowiadania się i dostrzegania wartości nauki. Organizacja i udział w sesji są także spójne z zapisami szkolnego programu profilaktyczno-wychowawczego, który podkreśla jak ważne jest rozwijanie zainteresowań i pasji uczniowskich.

Gościem specjalnym sesji i jednocześnie wykładowcą był pan Cezariusz Mostowski – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi Oddział w Sieradzu. Na sesję przybyła także pani Iwona Koperska – przewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego. Projekt , którego częścią była sesja jest bowiem realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 „Łódzkie na Plus”, a finansowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Sesję uświetniła swoją obecnością także pani wicedyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu pani Sylwia Dęga – Frątczyk.

Prelekcje i prezentacje dotyczyły szeroko rozumianego krajobrazu kulturowego naszej „malej ojczyzny” – przyrody, zabytków, zwyczajów i zasobów kulturowych. Materiały zaprezentowane podczas sesji zostaną opublikowane w formie książkowej, która zostanie wydana  przez Towarzystwo Przyjaciół Pajęczna.

A oto autorzy związani z ZS w Pajęcznie i tematyka prelekcji:

  1. Bożena Szczerkowska  – nauczyciel języka polskiego i przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Pajęczna , prowadząca sesję.
  2. Andrzej Kuchciak – nauczyciel języka polskiego i filozofii w Zespole Szkół w Pajęcznie Tytuł: „Krajobraz przyrodniczy powiatu pajęczańskiego”
  3. Jadwiga Pach – emerytowana nauczycielka historii w Zespole Szkół w Pajęcznie, autorka monografii „Pajęczno poprzez wieki” Tytuł: „Obrzędowość roku liturgicznego i gospodarczego”
  1. Krzysztof Pach – nauczyciel historii w Zespole Szkół w Pajęcznie, autor monografii „Pajęczno poprzez wieki” Tytuł:  „ W chłopskiej chałupie i mieszczańskim domu”
  1. Anita Skorupska – Bernaś  – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Pajęcznie Tytuł: „Dwory i dworki w powiecie pajęczańskim”
  1. Cezariusz Mostowski – historyk, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi, Oddział w Sieradzu Tytuł:  „ Fortuna Męcińskich w Działoszynie i ich upadek”.

Sesja trwała ponad trzy godziny i cieszyła się wielkim zainteresowaniem, poza młodzieżą szkolną przybyli na nią licznie mieszkańcy Pajęczna, pasjonaci historii lokalnej.

zdjęcie przedstawia grupę osób
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób

Autorem zdjęć jest pan Wojciech Beśka -MOK Pajęczno

Kategorie
Aktualności

Wycieczka do Katowic

W środę 22 listopada 26- osobowa grupa młodzieży z klasy II B pod opieką pani prof. Bożeny Borkiewicz i pani prof. Izabeli Kosowskiej udała się na wycieczkę do Katowic.

Pierwszym punktem programu była galeria Silesia , w której uczestnicy wycieczki obejrzeli z dreszczykiem emocji film pt. „Pięć koszmarnych nocy”. Po seansie uczniowie mieli chwilkę czasu, aby coś zjeść i przy herbacie podzielić się wrażeniami po obejrzeniu filmu.

Następnym punktem programu był Escape Room w , którym młodzież świetnie się bawiła rozwiązując trudne zagadki pod presją czasu. Wymagało to od nich  skupienia, pomysłowości, współpracy i zgrania. Wszyscy z uśmiechem na twarzy opuszczali kolejne pokoje zagadek.

Głównym punktem programu była wystawa „ Body Worlds” autorstwa dr. Gunthera von Hagensa dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję podziwiać już ponad 50 milionów odwiedzających na całym świecie. Licealiści mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele  – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Młodzież obejrzała ponad 160 eksponatów, które są prawdziwymi  ciałami dawców przygotowanymi metodą plastynacji. O tajemnicach ludzkiego ciała  bardzo interesująco i ciekawie  opowiedział pan przewodnik.

Po dniu pełnym wrażeń, bogatsi o zdobytą wiedzę , zmęczeni, ale szczęśliwi  uczestnicy wycieczki powrócili do Pajęczna.

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
Kategorie
Aktualności

Jak świadomie wybierać przyszłość akademicką?

W czwartek 23 listopada w ramach Akademickich Spotkań uczniowie Zespołu Szkół w Pajęcznie uczestniczyli w wykładzie, którego tematem było: ,,Jak świadomie wybierać przyszłość akademicką?’’

Młodzież maturalna miała możliwość zapoznania się z sylwetkami aglomeracji akademickich oraz z kluczowymi elementami świadomego wyboru swojej własnej ścieżki rozwoju. Tegoroczni maturzyści poznali również najchętniej wybierane kierunki kształcenia w ubiegłych latach oraz najefektywniejsze metody pozyskiwania informacji.

Merytorycznym partnerem Akademickich Spotkań jest Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie.
Oto lista zaprezentowanych uczelni:
-Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie,
-Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie,
-Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
Kategorie
Aktualności

Rozmowa o ważnych sprawach…

We współczesnych czasach „ życie” nastolatków toczy się głównie w wirtualnym świecie…..

Rozmowy i spotkania odbywają się  na portalach społecznościowych i komunikatorach a nie na żywo w gronie rówieśników. Ta wirtualna przestrzeń  i to co się w niej dzieje bardzo mocno oddziałuje na młodego człowieka. Czasami pozytywnie ale częściej negatywnie. To niemal ich „drugie” życie  – niejednokrotnie ważniejsze od tego rzeczywistego, w którym nie do końca sobie dobrze radzą. Tymczasem to co robimy w sieci ma ogromne znaczenie. Zamieszczane komentarze, przesyłane dalej zdjęcia, udostępniane memy a nawet zwykłe lajkowanie wypowiedzi innych osób mogą mieć znamiona przestępstwa czy wykroczenia i prowadzą wtedy do negatywnych konsekwencji w prawdziwym życiu. Rozpoczynają się procedury przewidziane prawem: przesłuchania na policji, zabezpieczanie dowodów, rozprawy w sądzie dla nieletnich…

Młody człowiek nie jest bezkarny jak często mu się wydaje. Orzekane są kary takie jak: zwiększony nadzór rodzicielski, nadzór kuratora, poddanie się terapii na okoliczność stwierdzonych uzależnień czy pobyt w ośrodkach wychowawczych czy zakładach poprawczych.

O odpowiedzialności prawnej nieletnich osób  za cyberprzemoc, hejt w sieci, nękanie oraz innych niedozwolonych czynach jak: kradzieże, rozboje, spożywanie alkoholu,  narkotyków lub dopalaczy, paleniu papierosów czy choćby wagarowaniu czy nieprzestrzeganiu zasad panujących w szkole opowiadał i przestrzegał funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie p. Tomasz Ptak. W  niemal dwugodzinnym spotkaniu w dniu 22.11.2023 uczestniczyli uczniowie klas IL i ID. Przytoczone konkretne przykłady  z „ naszego” terenu – szkoły, gminy, powiatu przemawiały do wyobraźni uczniów. Niech będą przestrogą, że w sieci nikt nie jest anonimowy i bezkarny oraz że w tym wirtualnym świecie nic nie ginie. Nie należy być lekkomyślnym i bezkrytycznie ulegać wpływom i namowom „kolegów” tym bardziej jeśli dotyczy to czynów niedozwolonych i zabronionych.     

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
Kategorie
Bez kategorii

„KSIĄŻKA MÓWI” – etap rejonowy konkursu literackiego

Uczennice Dominika Drab z klasy IIIb i Wiktoria Pułka z klasy IIIc godnie reprezentowały powiat pajęczański w konkursie literackim, w kategorii szkół ponadpodstawowych.

Konkurs ” KSIĄŻKA MÓWI” odbył się 14 listopada 2023 roku w Sieradzu, a jego celem było rozwijanie czytelnictwa oraz upowszechnianie dokonań artystycznych patronów roku 2023: Aleksandry Piłsudskiej, Wisławy Szymborskiej, Aleksandra Fredry i Włodzimierza Przerwy – Tetmajera.

Uczestniczkom konkursu gratulujemy.

Opiekun Violetta Barczyk

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
Kategorie
Aktualności

Kampania informacyjna

Przedstawiamy informacje o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

Kategorie
Aktualności

Edukacja prawna

W ramach działań Fundacji ” Młodzi ludziom” z siedzibą w Łodzi, 17 listopada dla uczniów naszej szkoły, został przeprowadzony wykład z zakresu edukacji prawnej. W szkoleniu uczestniczyła kl. Id wraz z wychowawcą Ewą Bylicą i kl. IId z p. Beatą Kliś.

Klasy o profilu prawnym miały okazję uczestniczyć w wykładzie, który przybliżył im tematykę związaną np z prawami i obowiązkami konsumentów, pracowników i pracodawców a także osób posiadających zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Ogrom trudnej ale ciekawej wiedzy spotkał się z dużym zainteresowaniem naszej młodzieży.

Ewa Bylica

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
Kategorie
Aktualności

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.

W tym roku jest to  16.11. 2023  roku.
W Polsce obchodzony jest od 1991 roku, a pomysł akcji zrodził się  w USA z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i Udało się!

Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności. Wszyscy powinniśmy spojrzeć na  globalne i lokalne  skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Przyłączamy się więc do zachęcania osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenia uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania się na tzw. „bierne” palenie !

         Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

Drogi uczniu! Droga uczennico!

SZKOLNA TOALETA NIE JEST PALARNIĄ!

Światowy Dzień Rzucania Palenia jest więc bardzo dobrą okazją na podjęcie decyzji o zerwaniu z nałogiem, który niszczy zdrowie, a nawet życie palacza i jego najbliższych.

Uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z materiałami edukacyjnymi oraz spotkać się z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pajęcznie i wysłuchać informacji nt. szkodliwego wpływu papierosów na nasze zdrowie.

Poradnictwo antytytoniowe

Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, dlatego rzucanie palenia nie zawsze przebiega łatwo. Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie :

Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym  tel : 801 108 108 oraz 22 211 80 15.

Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 -21:00 oaz w soboty w godzinach 09:00 -15:00

Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń!

            Rzuć palenie w Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu!

Przydatne strony internetowe:

http://jakrzucicpalenie.pl

http://jakrzucicpalenie.pl/jak-szybko-rzucic-palenie-test-uzaleznienia-od-nikotyny

                                                                    Anita Skorupska- Bernaś

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
Kategorie
Aktualności

Projekt „Bliżej Teatru Wielkiego” w Łodzi

14 listopada 2023 roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły z klas I C i II D pod opieką p. Anity Skorupskiej – Bernaś i p. Grażyny Szczeszek wzięli udział w spektaklu „Straszny dwór” . Ten wyjazd otwiera kolejny rok naszego udziału w projekcie Teatru Wielkiego „Bliżej Teatru Wielkiego” i wciąż cieszy się zainteresowaniem naszej młodzieży. Tym razem obejrzeliśmy  jedną z najsłynniejszych oper Stanisława Moniuszki, którą   skomponował w latach 1861–1864. Libretto do opery napisał Jan Chęciński, a ten spektakl został wyreżyserowany przez Krystynę Jandę. Posiadając cechy romantyczne i komediowe jednocześnie , dzieło cechuje silne zabarwienie patriotyczne. Z powyższych powodów było jednocześnie popularne wśród polskiej publiczności i zakazane przez władze rosyjskie (opera powstała w okresie zaborów).  Premiera opery napisanej po upadku powstania styczniowego stała się wielkim manifestem patriotycznym.

 Chodzenie, a w naszym przypadku jeżdżenie 🙂 ,  do teatru to nie tylko przyjemna forma spędzenia czasu, ale również sposób na rozwijanie swoich horyzontów i zażywanie „żywej” kultury wysokiej. Nie musisz być  miłośnikiem sztuki, aby  może po prostu spróbować spędzić interesujący wieczór w nietypowy sposób. Dlatego przedstawiam 5 powodów, dla których warto wybrać się do teatru:

1. Teatr to inny sposób na przekazanie treści niż kino, bo  bazuje na żywej grze aktorskiej. W teatrze na scenie aktorzy w sposób bezpośredni przekazują emocje, dzięki czemu publiczność może doświadczyć sztuki z całkiem innym natężeniem. W teatrze artyści są na wyciągnięcie ręki, co pozwala odbiorcom lepiej się z nimi identyfikować i zrozumieć przekazywane treści.

2. Teatr uczy empatii i rozwija wyobraźnię ,  publiczność ma okazję przeżywać sytuacje razem z aktorami, dzięki temu lepiej rozumiemy dylematy i problemy postaci, a także uczymy się być bardziej empatycznymi wobec innych. Ze względu na ograniczenia sceniczne, często konieczne jest, aby widz wypełnił brakujące elementy w swojej głowie. To również doskonałe ćwiczenie dla mózgu pobudzające kreatywność.

3. Teatr jest wspaniałym sposobem na rozwijanie kulturalnych horyzontów –   wszelkie formy sztuki mają na celu przenoszenie treści, emocji, wartości czy idei. Chodzenie do teatru to sposób na odkrywanie i rozwijanie własnych horyzontów. To także szansa na „zakosztowanie”różnych gatunków artystycznych – od klasycznych sztuk teatralnych przez operę, balet czy  spektakle muzyczno-taneczne. Poza tym spotykamy się bezpośrednio z twórczością znanych artystów.

4. Teatr to wspaniała okazja do spotkań i wymiany poglądów- po spektaklu, w drodze powrotnej, w towarzystwie kolegów i koleżanek, możemy omówić oglądane przedstawienie i  podzielić się wrażeniami, opinią na temat reżyserii, aktorstwa czy kostiumów. Teatr staje się więc okazją do zadumy, dyskusji i wymiany poglądów.

5. Teatr dla zdrowia i dobrego samopoczucia –

  • teatr może być odskocznią od codziennych problemów, umożliwiającą na chwilę oderwanie się od rzeczywistości;
  • przedstawienia komediowe bawią, relaksują i rozładowują stres;
  • spektakle poważniejsze, poruszające dają możliwość wyrzucenia z siebie emocji oraz refleksji nad danymi kwestiami.

Niezależnie od twojego doświadczenia , do teatru warto wybrać się zawsze!

– aby doświadczyć sztuki w sposób bezpośredni, wzruszyć się, bawić,

– czy po prostu wzbogacić kulturalnie – a może odkryć nowe pasje?


Jak się podobało ?:

Hania: „ był bardzo fajnie”

Maja : „mnie najbardziej podobał się mazur, bo był niezwykle kolorowy, wspaniały ruch tancerzy!”

Julka: „ Śpiew artystów zrobił na mnie duże wrażenie”

 Maja: „A ja wolałabym żeby były też teksty mówione”

Zuzia: „super, że siedzieliśmy na balkonie, bo wszystko było bardzo dobrze widać ! „.

        Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w następnych wyjazdach ! 🙂

                                                                           Anita Skorupska- Bernaś

PS. Następny zaplanowany wyjazd – 23 lutego 2024 r. na „Carmen” , zapisy do końca listopada.

zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób
zdjęcie przedstawia grupę osób