W ramach cyklu „Maturalne motywy w filmie i w literaturze” 24 listopada 2023 roku uczniowie z klas III A, III B, III B1 i II D pod opieką p. Anity Skorupskiej- Bernaś i p. Izabeli Kosowskiej wzięli udział w drugiej projekcji. Tym razem obejrzeliśmy film w reżyserii Jan Jakuba Kolskiego pt.” Ułaskawienie” . Pokaz poprzedziła prelekcja, wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w filmie. Motyw matki cierpiącej i tematyka „żołnierzy wyklętych” zostały przez reżysera pokazane przez pryzmat historii własnej rodziny. W filmie możemy zobaczyć w rolach głównych : Grażynę Błęcką – Kolską i Jana Jankowskiego oraz Krzysztofa Globisza.
Film na festiwalu w Gdyni w 2018 roku otrzymał nagrodę za scenariusz dla reżysera, a Grażyna Błęcka- Kolska została nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą pierwszoplanową. Film pokazał skomplikowaną sytuację w Polsce tuż po zakończeniu II wojny światowej.
Po zakończonej projekcji młodzież uczestniczyła w krótkiej dyskusji nt. obejrzanego filmu.
Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową MEiN.
W dniu 23 listopada w kinie „Świteź” w Pajęcznie odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Krajobraz kulturowy Ziemi Pajęczańskiej”. Sesja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Pajęczna i Burmistrza Pajęczna. Współorganizatorem sesji była nasza szkoła. Nauczyciele Zespołu Szkół prezentowali wykłady na temat krajobrazu przyrodniczego, historii i tradycji naszego miasta i powiatu. Uczniowie z klas III C i I C mogli posłuchać wykładów o tematyce związanej z „małą ojczyzną”, jaką jest dla nas Pajęczno i powiat pajęczański. Warto podkreślić wartość edukacyjną sesji – młodzież poznała zasady prezentowania swej wiedzy w sposób interesujący i merytoryczny, pięknego wypowiadania się i dostrzegania wartości nauki. Organizacja i udział w sesji są także spójne z zapisami szkolnego programu profilaktyczno-wychowawczego, który podkreśla jak ważne jest rozwijanie zainteresowań i pasji uczniowskich.
Gościem specjalnym sesji i jednocześnie wykładowcą był pan Cezariusz Mostowski – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi Oddział w Sieradzu. Na sesję przybyła także pani Iwona Koperska – przewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego. Projekt , którego częścią była sesja jest bowiem realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023 „Łódzkie na Plus”, a finansowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Sesję uświetniła swoją obecnością także pani wicedyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu pani Sylwia Dęga – Frątczyk.
Prelekcje i prezentacje dotyczyły szeroko rozumianego krajobrazu kulturowego naszej „malej ojczyzny” – przyrody, zabytków, zwyczajów i zasobów kulturowych. Materiały zaprezentowane podczas sesji zostaną opublikowane w formie książkowej, która zostanie wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Pajęczna.
A oto autorzy związani z ZS w Pajęcznie i tematyka prelekcji:
Bożena Szczerkowska – nauczyciel języka polskiego i przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Pajęczna , prowadząca sesję.
Andrzej Kuchciak – nauczyciel języka polskiego i filozofii w Zespole Szkół w Pajęcznie Tytuł: „Krajobraz przyrodniczy powiatu pajęczańskiego”
Jadwiga Pach – emerytowana nauczycielka historii w Zespole Szkół w Pajęcznie, autorka monografii „Pajęczno poprzez wieki” Tytuł: „Obrzędowość roku liturgicznego i gospodarczego”
Krzysztof Pach – nauczyciel historii w Zespole Szkół w Pajęcznie, autor monografii „Pajęczno poprzez wieki” Tytuł: „ W chłopskiej chałupie i mieszczańskim domu”
Anita Skorupska – Bernaś – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Pajęcznie Tytuł: „Dwory i dworki w powiecie pajęczańskim”
Cezariusz Mostowski – historyk, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi, Oddział w Sieradzu Tytuł: „ Fortuna Męcińskich w Działoszynie i ich upadek”.
Sesja trwała ponad trzy godziny i cieszyła się wielkim zainteresowaniem, poza młodzieżą szkolną przybyli na nią licznie mieszkańcy Pajęczna, pasjonaci historii lokalnej.
Autorem zdjęć jest pan Wojciech Beśka -MOK Pajęczno
W środę 22 listopada 26- osobowa grupa młodzieży z klasy II B pod opieką pani prof. Bożeny Borkiewicz i pani prof. Izabeli Kosowskiej udała się na wycieczkę do Katowic.
Pierwszym punktem programu była galeria Silesia , w której uczestnicy wycieczki obejrzeli z dreszczykiem emocji film pt. „Pięć koszmarnych nocy”. Po seansie uczniowie mieli chwilkę czasu, aby coś zjeść i przy herbacie podzielić się wrażeniami po obejrzeniu filmu.
Następnym punktem programu był Escape Room w , którym młodzież świetnie się bawiła rozwiązując trudne zagadki pod presją czasu. Wymagało to od nich skupienia, pomysłowości, współpracy i zgrania. Wszyscy z uśmiechem na twarzy opuszczali kolejne pokoje zagadek.
Głównym punktem programu była wystawa „ Body Worlds” autorstwa dr. Gunthera von Hagensa dotycząca anatomii człowieka, którą miało okazję podziwiać już ponad 50 milionów odwiedzających na całym świecie. Licealiści mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele – od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia. Młodzież obejrzała ponad 160 eksponatów, które są prawdziwymi ciałami dawców przygotowanymi metodą plastynacji. O tajemnicach ludzkiego ciała bardzo interesująco i ciekawie opowiedział pan przewodnik.
Po dniu pełnym wrażeń, bogatsi o zdobytą wiedzę , zmęczeni, ale szczęśliwi uczestnicy wycieczki powrócili do Pajęczna.
W czwartek 23 listopada w ramach Akademickich Spotkań uczniowie Zespołu Szkół w Pajęcznie uczestniczyli w wykładzie, którego tematem było: ,,Jak świadomie wybierać przyszłość akademicką?’’
Młodzież maturalna miała możliwość zapoznania się z sylwetkami aglomeracji akademickich oraz z kluczowymi elementami świadomego wyboru swojej własnej ścieżki rozwoju. Tegoroczni maturzyści poznali również najchętniej wybierane kierunki kształcenia w ubiegłych latach oraz najefektywniejsze metody pozyskiwania informacji.
Merytorycznym partnerem Akademickich Spotkań jest Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie. Oto lista zaprezentowanych uczelni: -Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie, -Uczelnia Techniczno-Handlowa im. H. Chodkowskiej w Warszawie, -Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.
We współczesnych czasach „ życie” nastolatków toczy się głównie w wirtualnym świecie…..
Rozmowy i spotkania odbywają się na portalach społecznościowych i komunikatorach a nie na żywo w gronie rówieśników. Ta wirtualna przestrzeń i to co się w niej dzieje bardzo mocno oddziałuje na młodego człowieka. Czasami pozytywnie ale częściej negatywnie. To niemal ich „drugie” życie – niejednokrotnie ważniejsze od tego rzeczywistego, w którym nie do końca sobie dobrze radzą. Tymczasem to co robimy w sieci ma ogromne znaczenie. Zamieszczane komentarze, przesyłane dalej zdjęcia, udostępniane memy a nawet zwykłe lajkowanie wypowiedzi innych osób mogą mieć znamiona przestępstwa czy wykroczenia i prowadzą wtedy do negatywnych konsekwencji w prawdziwym życiu. Rozpoczynają się procedury przewidziane prawem: przesłuchania na policji, zabezpieczanie dowodów, rozprawy w sądzie dla nieletnich…
Młody człowiek nie jest bezkarny jak często mu się wydaje. Orzekane są kary takie jak: zwiększony nadzór rodzicielski, nadzór kuratora, poddanie się terapii na okoliczność stwierdzonych uzależnień czy pobyt w ośrodkach wychowawczych czy zakładach poprawczych.
O odpowiedzialności prawnej nieletnich osób za cyberprzemoc, hejt w sieci, nękanie oraz innych niedozwolonych czynach jak: kradzieże, rozboje, spożywanie alkoholu, narkotyków lub dopalaczy, paleniu papierosów czy choćby wagarowaniu czy nieprzestrzeganiu zasad panujących w szkole opowiadał i przestrzegał funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie p. Tomasz Ptak. W niemal dwugodzinnym spotkaniu w dniu 22.11.2023 uczestniczyli uczniowie klas IL i ID. Przytoczone konkretne przykłady z „ naszego” terenu – szkoły, gminy, powiatu przemawiały do wyobraźni uczniów. Niech będą przestrogą, że w sieci nikt nie jest anonimowy i bezkarny oraz że w tym wirtualnym świecie nic nie ginie. Nie należy być lekkomyślnym i bezkrytycznie ulegać wpływom i namowom „kolegów” tym bardziej jeśli dotyczy to czynów niedozwolonych i zabronionych.
Uczennice Dominika Drab z klasy IIIb i Wiktoria Pułka z klasy IIIc godnie reprezentowały powiat pajęczański w konkursie literackim, w kategorii szkół ponadpodstawowych.
Konkurs ” KSIĄŻKA MÓWI” odbył się 14 listopada 2023 roku w Sieradzu, a jego celem było rozwijanie czytelnictwa oraz upowszechnianie dokonań artystycznych patronów roku 2023: Aleksandry Piłsudskiej, Wisławy Szymborskiej, Aleksandra Fredry i Włodzimierza Przerwy – Tetmajera.
Przedstawiamy informacje o telefonach zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.
W ramach działań Fundacji ” Młodzi ludziom” z siedzibą w Łodzi, 17 listopada dla uczniów naszej szkoły, został przeprowadzony wykład z zakresu edukacji prawnej. W szkoleniu uczestniczyła kl. Id wraz z wychowawcą Ewą Bylicą i kl. IId z p. Beatą Kliś.
Klasy o profilu prawnym miały okazję uczestniczyć w wykładzie, który przybliżył im tematykę związaną np z prawami i obowiązkami konsumentów, pracowników i pracodawców a także osób posiadających zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych. Ogrom trudnej ale ciekawej wiedzy spotkał się z dużym zainteresowaniem naszej młodzieży.
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.
W tym roku jest to 16.11. 2023 roku. „W Polsce obchodzony jest od 1991 roku, a pomysł akcji zrodził się w USA z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i Udało się!”
Papierosy są najbardziej rozpowszechnioną, ogólnodostępną i akceptowalną społecznie używką. Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie tytoniu za czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główną przyczynę przedwczesnej umieralności. Wszyscy powinniśmy spojrzeć na globalne i lokalne skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Przyłączamy się więc do zachęcania osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenia uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania się na tzw. „bierne” palenie !
Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska!
Drogi uczniu! Droga uczennico!
SZKOLNA TOALETA NIE JEST PALARNIĄ!
Światowy Dzień Rzucania Palenia jest więc bardzo dobrą okazją na podjęcie decyzji o zerwaniu z nałogiem, który niszczy zdrowie, a nawet życie palacza i jego najbliższych.
Uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z materiałami edukacyjnymi oraz spotkać się z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pajęcznie i wysłuchać informacji nt. szkodliwego wpływu papierosów na nasze zdrowie.
Poradnictwo antytytoniowe
Uzależnienie od nikotyny jest chorobą, dlatego rzucanie palenia nie zawsze przebiega łatwo. Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie :
Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym tel : 801 108 108 oraz 22 211 80 15.
Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 -21:00 oaz w soboty w godzinach 09:00 -15:00
Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń!
Rzuć palenie w Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu!
14 listopada 2023 roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły z klas I C i II D pod opieką p. Anity Skorupskiej – Bernaś i p. Grażyny Szczeszek wzięli udział w spektaklu „Straszny dwór” . Ten wyjazd otwiera kolejny rok naszego udziału w projekcie Teatru Wielkiego „Bliżej Teatru Wielkiego” i wciąż cieszy się zainteresowaniem naszej młodzieży. Tym razem obejrzeliśmy jedną z najsłynniejszych oper Stanisława Moniuszki, którą skomponował w latach 1861–1864. Libretto do opery napisał Jan Chęciński, a ten spektakl został wyreżyserowany przez Krystynę Jandę. Posiadając cechy romantyczne i komediowe jednocześnie , dzieło cechuje silne zabarwienie patriotyczne. Z powyższych powodów było jednocześnie popularne wśród polskiej publiczności i zakazane przez władze rosyjskie (opera powstała w okresie zaborów). Premiera opery napisanej po upadku powstania styczniowego stała się wielkim manifestem patriotycznym.
Chodzenie, a w naszym przypadku jeżdżenie 🙂 , do teatru to nie tylko przyjemna forma spędzenia czasu, ale również sposób na rozwijanie swoich horyzontów i zażywanie „żywej” kultury wysokiej. Nie musisz być miłośnikiem sztuki, aby może po prostu spróbować spędzić interesujący wieczór w nietypowy sposób. Dlatego przedstawiam 5 powodów, dla których warto wybrać się do teatru:
1. Teatr to inny sposób na przekazanie treści niż kino, bo bazuje na żywej grze aktorskiej. W teatrze na scenie aktorzy w sposób bezpośredni przekazują emocje, dzięki czemu publiczność może doświadczyć sztuki z całkiem innym natężeniem. W teatrze artyści są na wyciągnięcie ręki, co pozwala odbiorcom lepiej się z nimi identyfikować i zrozumieć przekazywane treści.
2. Teatr uczy empatii i rozwija wyobraźnię , publiczność ma okazję przeżywać sytuacje razem z aktorami, dzięki temu lepiej rozumiemy dylematy i problemy postaci, a także uczymy się być bardziej empatycznymi wobec innych. Ze względu na ograniczenia sceniczne, często konieczne jest, aby widz wypełnił brakujące elementy w swojej głowie. To również doskonałe ćwiczenie dla mózgu pobudzające kreatywność.
3. Teatr jest wspaniałym sposobem na rozwijanie kulturalnych horyzontów – wszelkie formy sztuki mają na celu przenoszenie treści, emocji, wartości czy idei. Chodzenie do teatru to sposób na odkrywanie i rozwijanie własnych horyzontów. To także szansa na „zakosztowanie”różnych gatunków artystycznych – od klasycznych sztuk teatralnych przez operę, balet czy spektakle muzyczno-taneczne. Poza tym spotykamy się bezpośrednio z twórczością znanych artystów.
4. Teatr to wspaniała okazja do spotkań i wymiany poglądów- po spektaklu, w drodze powrotnej, w towarzystwie kolegów i koleżanek, możemy omówić oglądane przedstawienie i podzielić się wrażeniami, opinią na temat reżyserii, aktorstwa czy kostiumów. Teatr staje się więc okazją do zadumy, dyskusji i wymiany poglądów.
5. Teatr dla zdrowia i dobrego samopoczucia –
teatr może być odskocznią od codziennych problemów, umożliwiającą na chwilę oderwanie się od rzeczywistości;
przedstawienia komediowe bawią, relaksują i rozładowują stres;
spektakle poważniejsze, poruszające dają możliwość wyrzucenia z siebie emocji oraz refleksji nad danymi kwestiami.
Niezależnie od twojego doświadczenia , do teatru warto wybrać się zawsze!
– aby doświadczyć sztuki w sposób bezpośredni, wzruszyć się, bawić,
– czy po prostu wzbogacić kulturalnie – a może odkryć nowe pasje?
Jak się podobało ?:
Hania: „ był bardzo fajnie”
Maja : „mnie najbardziej podobał się mazur, bo był niezwykle kolorowy, wspaniały ruch tancerzy!”
Julka: „ Śpiew artystów zrobił na mnie duże wrażenie”
Maja: „A ja wolałabym żeby były też teksty mówione”
Zuzia: „super, że siedzieliśmy na balkonie, bo wszystko było bardzo dobrze widać ! „.
Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w następnych wyjazdach ! 🙂
Anita Skorupska- Bernaś
PS. Następny zaplanowany wyjazd – 23 lutego 2024 r. na „Carmen” , zapisy do końca listopada.